Logo Polskiego Radia
Print

Rocznica śmierci "Agenta nr 1"

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 08.01.2013 13:21
W Atenach uczczono pamięć Jerzego Iwanowa-Szajnowicza, jednego z najważniejszych agentów II wojny.
Fragment pomnika Jerzego Iwanowa-Szajnowicza w SalonikachFragment pomnika Jerzego Iwanowa-Szajnowicza w Salonikachfot. wikipedia/Knop92

Był jednym z najważniejszych i najskuteczniejszych agentów II wojny światowej. Tak o Jerzym Iwanowie - Szajnowiczu mówili uczestnicy uroczystości upamiętniających 70. rocznicę zamordowania polskiego agenta. 4 stycznia 1943 roku Szajnowicz został rozstrzelany przez Niemców w Atenach.
Podczas uroczystości na strzelnicy Kessariani list od prezydenta odczytał Grzegorz Schetyna, przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych. W liście Bronisław Komorowski napisał, że uroczystości w Atenach to hołd składany bohaterowi Polaków i Greków. Prezydent napisał, że dzięki takim ludziom jak Iwanow - Szajnowicz możliwe było zwycięstwo w wojnie, którą stawką były losy Europy i świata. Jerzy Iwanow - Szajnowicz poświęcił temu swoje nadzwyczajne talenty i umiejętności a w końcu nawet życie.
Obecna na uroczystości bratanica Iwanowa - Szajnowicza, Leonarda Lambrianidu mówiła, że to niezwykle wzruszające, że po tylu latach pamięć o jej wuju jest przywracana. "Bardzo się cieszę z tej uroczystości i jestem bardzo dumna z wuja podobnie jak cała rodzina. Mój ojciec chcąc uczcić pamięć brata stworzył specjalne archiwum pamiątek o nim. Wuj kochał sport i nade wszystko przedkładał szczerość i wolność" - mówiła bratanica polskiego szpiega.
Pełniący obowiązki Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Ciechanowski podkreślał, że Jerzy Iwanow - Szajnowicz choć walczył w Grecji to zawsze kochał Polskę. Jan Ciechanowski przypomniał, że na jego ateńskim grobie jego matka napisała, że zginął za Polskę. Żył jak bohater i zginął jak bohater, dlatego pamięć o Jerzym Iwanowie Szajnowiczu nie może zaginąć - zakończył Ciechanowski.
Na uroczystości przybyli też Grecy, którzy jak mówiła Dolores Protagoras cały czas pamiętają o niezwykłym bohaterze z Polski. Jak mówiła Greczynka, postać Szajnowicza jest opisana szkolnych w książkach do historii, a co roku odbywają się uroczystości w rocznicę jego śmierci.
Na zakończenie uroczystości polska delegacja złożyła wieńce na grobie Jerzego Iwanowa-Szajnowicza na cmentarzu w ateńskiej dzielnicy Nikea.
Jerzy Szajnowicz współpracował z greckim ruchem oporu. Przekazywał dowództwu angielskiemu informacje o niemieckich instalacjach wojskowych w Grecji. Za pomocą min magnetycznych, które sam umieszczał, zatapiał U-booty i okręty niemieckie. Szajnowicz wraz ze swoją grupą zniszczył lub uszkodził około 400. samolotów w zakładach Malziniotti w Atenach.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt