Logo Polskiego Radia
Print

Rakiety NATO na granicy Turcji i Syrii

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 08.01.2013 13:17
Sojusz będzie w ten sposób chronił tureckie tereny przed ewentualnymi syryjskimi rakietami.
Holenderska wyrzutnia PatriotówHolenderska wyrzutnia Patriotówfot. PAP/EPA//Evert-Jan Daniels

NATO zaczyna rozmieszczanie rakiet Patriot wzdłuż granicy Turcji z Syrią. Sojusz będzie w ten sposób chronił tureckie tereny przed ewentualnymi syryjskimi rakietami.
Do Turcji przyleciał już oddział amerykańskiego wojska, a w drodze na miejsce jest także grupa ponad 200 żołnierzy z holenderskiego Eindhoven. Jeden z dowódców grupy pułkownik Marcel Baus podkreśla, że żołnierze wiozą ze sobą sprzęt służący jedynie do obrony przeciwrakietowej, a nie do ataku na jakiekolwiek cele.
„Nasz pocisk trafia dokładnie w wystrzelony wcześniej pocisk balistyczny. To tak, jakby uderzyć w pocisk pociskiem. Będziemy chronić mieszkańców miasta Adana przed ewentualnym zagrożeniem ze strony syryjskich pocisków. Będziemy stacjonować wokół tego miasta, około 120 kilometrów od granicy z Syrią” - dodaje pułkownik Baus.
NATO podjęło decyzję o rozmieszczeniu rakiet Patriot po tym, jak w październiku ostrzał z Syrii zabił pięciu tureckich cywilów. Inny z holenderskich dowódców pułkownik Eric Abma podkreśla, że rakiety, które wiozą żołnierze mają zapobiec tego typu incydentom. „Jesteśmy zdolni przechwycić pociski wystrzelone z odległości 3 tysięcy kilometrów. Potrzeba na to trzech minut od wystrzelenia rakiety Patriot do strącenia obcego pocisku. Chciałbym też podkreślić, że jest to misja NATO, a decyzje są podejmowane w centrum powietrznym w bazie w Rammstein. To właśnie tamtejsze centrum balistyczne dowodzi naszymi jednostkami w Turcji” - wyjaśnia pułkownik Abma.
W sumie na pograniczu turecko-syryjskim ma stacjonować około 400 żołnierzy NATO. Prócz Amerykanów i Holendrów na miejsce jadą też oddziały Niemców.
Decyzję NATO o rozmieszczeniu rakiet Patriot wzdłuż granicy turecko-syryjskiej skrytykowały nie tylko władze Syrii, ale także Rosja. Moskwa uznała to za zagrożenie swojego terytorium. Rosja jest uważana za jednego z ostatnich sojuszników reżimu syryjskiego prezydenta Baszara al-Assada.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt