Logo Polskiego Radia
Print

Szczyt UE w Brukseli

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 13.12.2012 19:51
Reformy strefy euro, które pozwolą jej uniknąć kryzysu w przyszłości - to główny temat unijnego szczytu.
fot. Sylwia Mróz/PR

Reformy strefy euro, które pozwolą jej uniknąć kryzysu w przyszłości - to główny temat unijnego szczytu w Brukseli. Przywódcy 27 krajów mają uzgodnić plan ściślejszej integracji eurolandu, by zapewnić lepszą koordynację działań poszczególnych krajów. Powstać mają zręby unii bankowej, a pierwszym krokiem na drodze do jej utworzenia jest wspólny nadzór bankowy uzgodniony dziś nad ranem.
Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, otwierając szczyt wyraził oczekiwanie, że unijni przywódcy dadzą zielone światło dla dalszych reform w strefie euro, która boleśnie odczuła kryzys.
„Najgorsze już za nami, ale oczywiście wiele jeszcze trzeba zrobić. Z zadowoleniem przyjąłem poranne porozumienie ministrów finansów w sprawie nadzoru bankowego. To prawdziwy krok milowy we wzmacnianiu naszej unii gospodarczej i walutowej. Zapewni on większą stabilność, która pomoże w naszej walce na rzecz wzrostu i zatrudnienia” - mówił szef Rady Europejskiej.
Ściślejsza integracja strefy euro budzi jednak obawy związane m.in. z podziałem Europy na dwie prędkości. Istnieje ryzyko, że euroland, lepiej zintegrowany, "ucieknie" reszcie krajów, które nie mają wspólnej waluty. Jednym z najbardziej widocznych przejawów możliwego podziału jest utworzenie osobnego budżetu dla strefy euro. Choć realizacja tego pomysłu na razie została odłożona na 2014 rok, to ryzyko podziału wciąż istnieje.

Czytaj także
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt