Logo Polskiego Radia
Print

Koniec Szczytu Klimatycznego ONZ w Doha

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 08.12.2012 19:46
Globalny traktat dotyczący ograniczenia emisji gazów cieplarnianych zostanie przedłużony.
źr. www.eu2012.dk

Globalny traktat dotyczący ograniczenia emisji gazów cieplarnianych - tak zwany Protokół z Kioto - zostanie przedłużony i będzie obowiązywał do końca dekady. Decyzja w tej sprawie zapadła na kończącym się w Katarze szczycie klimatycznym ONZ.
Wynegocjowany w latach 90. Protokół z Kioto miał wygasnąć jeszcze w tym roku. Jest to jedyny globalny traktat ograniczający emisje gazów cieplarnianych. Teraz negocjatorzy z ponad 190 krajów postanowili, że traktat będzie obowiązywał do roku 2020. Moc traktatu jest jednak ograniczona - konkretne limity dotyczą tylko niektórych rozwiniętych krajów; ich łączny udział w globalnych emisjach wynosi mniej niż 15%. Stany Zjednoczone nie ratyfikowały traktatu, inni więksi emitenci - Chiny czy Indie podpisały traktat, ale nie mają konkretnych limitów emisji. Podczas szczytu w Katarze rozmawiano także o potrzebnie wynegocjowania do roku 2015 nowego globalnego traktatu wiążącego dla wszystkich krajów. W najbliższych latach mają odbywać się kolejne rundy negocjacji klimatycznych. W przyszłym roku oenzetowski szczyt odbędzie się w Warszawie.
Polska była już organizatorem szczytu klimatycznego w 2008 roku w Poznaniu, goszcząc wtedy ponad 10 tysięcy osób z całego świata.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt