Logo Polskiego Radia
Print

Wielka Brytania i Niemcy upominają Izrael

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 03.12.2012 16:45
Rządy obu krajów wyraziły zaniepokojenie rozbudową żydowskich osiedli wokół Jerozolimy.
Mur niedaleko Jerozolimy, oddzielający miejsce gdzie ma powstać 3000 domów dla izraelskich osadników.Mur niedaleko Jerozolimy, oddzielający miejsce gdzie ma powstać 3000 domów dla izraelskich osadników.EPA/JIM HOLLANDER

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało ambasadora Izraela w Londynie, by wyrazić swe zaniepokojenie rozbudową osiedli żydowskich wokół Jerozolimy. Resort ten ostrzegał już wcześniej, że zdecydowanie zareaguje na izraelski plan budowy dalszych 3 tysięcy mieszkań.
Rzecznik brytyjskiego MSZ powiedział, że rozbudowa osiedli zagraża rozwiązaniu konfliktu na drodze porozumienia między dwoma równoprawnymi państwami. Z tych samych względów Brytyjczycy wstrzymali się w głosowaniu w ONZ nad nadaniem Palestynie statusu państwa-obserwatora, co oznacza de facto uznanie palestyńskiej państwowości, zanim doszło do ugody z Izraelem w sprawie granic i statusu Jerozolimy. Nowe osiedla fizycznie odetną Jerozolimę od terenów Autonomii Palestyńskiej i Londyn chce pokazać, że jednakowo reaguje na kroki obu stron utrudniające dialog.
Brytyjskie MSZ czeka teraz na reakcje Izraela i podejmie ewentualne dalsze kroki po ich uzgodnieniu z USA i Unią Europejską. Zdementowało jednak pogłoskę o możliwości odwołania brytyjskiego ambasadora z Tel Awiwu.

Zapowiedź rozbudowy osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Jerozolimie budzi niezadowolenie także w Niemczech. Rząd w Berlinie wezwał Izrael do rezygnacji z tych planów.
Rzecznik niemieckiego rządu powiedział, że Izrael planując rozbudowę osiedli ęwysyła negatywny sygnał i podkopuje zaufanie co do swojej gotowości do negocjacjię. Rzecznik dodał, że ograniczanie terenów przyszłego państwa palestyńskiego utrudnia powrót do rozmów pokojowych. Niemieckie media zwracają uwagę, że to niezwykle mocne słowa, które rzadko płyną z Berlina w stronę władz Izraela.
O sprawie izraelskich osiedli z pewnością będzie mowa podczas zbliżających się niemiecko-izraelskich konsultacji rządowych.
Podczas niedawnego głosowania w ONZ Niemcy nie poparły starań Autonomii Palestyńskiej o nadanie jej statusu obserwatora.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/PP

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt