Logo Polskiego Radia
Print

Donald Tusk: "Efekt jest połowiczny"

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 23.11.2012 18:10
Cięcia w unijnym budżecie nie będą dotyczyły polityki ani spójności, ani wspólnej polityki rolnej - mówi.
Premier Donald Tusk w BrukseliPremier Donald Tusk w Brukselifot. PAP/Radek Pietruszka

Cięcia w unijnym budżecie nie będą dotyczyły polityki ani spójności, ani wspólnej polityki rolnej. Zapewniał o tym na konferencji prasowej po szczycie Unii Europejskiej w Brukseli premier Donald Tusk.
Dzisiejsze spotkanie w sprawie unijnego budżetu zakończyło się fiaskiem. Europejskim liderom nie udało się porozumieć w sprawie wydatków Wspólnoty na lata 2014-2020. Kolejny szczyt ma się odbyć po Nowym Roku.
Premier Tusk powiedział dziennikarzom, że efekt tego spotkania jest połowiczny. Jak podkreślił, przedstawiciele wszystkich krajów uznali, że doszło do zbliżenia stanowisk, ale kompromis w sprawie unijnego budżetu będzie wymagał jeszcze wiele czasu. Dodał, że gotowość do porozumienia była większa niż można było się wcześniej spodziewać. Podkreślił, że po dzisiejszych spotkaniach pewne jest, że nie będzie redukcji środków przeznaczonych na politykę spójność i wspólną politykę rolną. "Ewentualne cięcia w budżecie nie będą dotyczyły tych obszarów, które są istotne dla wzrostu gospodarczego i wzrostu zatrudnienia w Europie" - powiedział Donald Tusk. Dodał, ze takiego zdania są również zwolennicy największych cięć, tacy jak Wielka Brytania.

Kanclerz
Kanclerz Niemiec Angela Merkel, fot. PAP/EPA/Michael Kappeler

Angela Merkel wierzy w porozumienie

Kanclerz Angela Merkel ze spokojem przyjmuje fiasko unijnego szczytu. Szefowa niemieckiego rządu przekonuje, że jest jeszcze dostatecznie dużo czasu na osiągnięcie porozumienia. Jej zdaniem Unia nie musi się się bardzo spieszyć. Jeśli porozumiemy się na początku przyszłego roku to nowe ramy finansowe zgodnie z planem wejdą w życie w roku 2014. Wystarczy czasu, żeby wszystko dopracować - podkreśliła kanclerz Niemiec.
Angela Merkel oceniła też, że po dzisiejszych rozmowach istnieje wystarczająco mocny grunt dla porozumienia.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt