Logo Polskiego Radia
Print

Kolejny szczyt budżetowy w przyszłym roku

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 23.11.2012 17:19
Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy wyraził nadzieję na pomyślne zakończenie rozmów..
Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van RompuyPrzewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuyfot. flickr/World Economic Forum

Kolejny unijny szczyt budżetowy odbędzie się na początku roku. Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy oficjalnie potwierdził informacje Polskiego Radia. Tym razem unijnym przywódcom nie udało się porozumieć w sprawie wydatków Wspólnoty w latach 2014-2020 i szczyt zakończył się fiaskiem.

Szef Rady Europejskiej na konferencji prasowej kończącej szczyt wyraził nadzieję na pomyślne zakończenie rozmów na początku roku mimo dużych różnic między krajami.

Herman Van Rompuy nie wyklucza dalszych cięć wydatków w projekcie unijnego budżetu. Brak znacznych oszczędności w najnowszej propozycji był jednym z powodów fiaska europejskiego szczytu. Szef Rady Europejskiej przypomniał, że ostatni projekt wydatków na lata 2014-2020 i tak jest mniejszy w porównaniu z obecnym budżetem do 2013 roku. „To już jest bardzo restrykcyjny budżet. Położyłem go na stole po wielu negocjacjach. Jedni chcieli dużych oszczędności, inni mniejszych, musiałem uwzględnić te żądania. Nie wykluczam jednak, że na kolejnych etapach będziemy musieli zmienić poziom wydatków. Ale dopiero później, na obecnym etapie uznałem, że najbardziej rozsądne będą 80-miliardowe cięcia” - powiedział szef Rady Europejskiej na zakończenie dwudniowego szczytu.
Znacznych oszczędności w unijnym budżecie domagała się na szczycie grupa krajów, która więcej wpłaca do wspólnej kasy niż z niej otrzymuje. To Wielka Brytania, Niemcy, Holandia, Szwecja i Finlandia.

Jose
Jose Manuel Barroso, źr. Komisja Europejska

Jose Manuel Barroso: "Najtrudniejsze negocjacje w historii"

Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso przyznał, że z powodu kryzysu to były najtrudniejsze negocjacje w historii. „Rozmowy budżetowe są trudne i skomplikowane, bo dotykają żywotnych interesów Unii, poszczególnych krajów członkowskich i ich obywateli. Wydaje się, że teraz przywódcy unijnych państw lepiej rozumieją swoje stanowiska. Rzeczywistość jest jednak taka, że na razie nie jesteśmy w stanie się porozumieć i potrzebujemy kolejnej rundy negocjacyjnej” - dodał szef Komisji Europejskiej. Jose Barroso wyraził nadzieję, że do przyszłego roku uda się przezwyciężyć podziały między krajami i uda się osiągnąć kompromis.

źr.
źr. www.facebook.com/Janusz Lewandowski

Janusz Lewandowski: "Nie jesteśmy daleko od porozumienia"

Janusz Lewandowski - Komisarz Europejski do spraw Finansowania i Budżetu w Komisji Europejskiej - powiedział Polskiemu Radiu, że potwierdza się nienajlepsza tradycja, że potrzebne są dwa szczyty aby osiągnąć porozumienie w sprawie unijnego budżetu. Jednak Janusz Lewandowski uważa, że od ostatecznego porozumienia nie jesteśmy tak daleko. Polska niekoniecznie musiałaby być "wielką ofiarą" tych porozumień - powiedział Janusz Lewandowski.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt