Logo Polskiego Radia
Print

Jest nowy projekt unijnego budżetu

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 13.11.2012 16:57
Budżetu po 2013 roku zakłada większe cięcia niż poprzedni, ale są one inaczej rozłożone.
fot. sxc.hu

Jest nowy projekt unijnego budżetu po 2013 roku zakładający większe cięcia niż poprzedni. Jak jednak mówią europejscy dyplomaci - bardziej sprawiedliwe. Premier Donald Tusk mówi, że są nie do zaakceptowania.
Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że chodzi o prawie 75 miliardów euro.
Najnowszy projekt budżetu zaproponował przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i w nocy roześle go do krajów członkowskich. W poprzedniej propozycji, którą przygotował Cypr przewidziano cięcia w wysokości 50 miliardów euro.
Teraz ograniczenia wydatków mają być bardziej sprawiedliwe, bo dotyczą także rolnictwa, a nie głównie polityki spójności, finansującej inwestycje w regionach, wyrównującej różnice w rozwoju Unii. O ile mniejsza ma być pula pieniędzy w polityce spójności, tego polscy dyplomaci na razie nie wiedzą. A to ważna informacja dla Polski, która jest największym beneficjentem w obecnym, europejskim budżecie.
Premier Donald Tusk, choć przyznaje, że najnowszy projekt jest bardziej zrównoważony to jednak nie do zaakceptowania. „Propozycja Van Rompuy’a z jednej strony wydaje się bardziej atrakcyjna z naszego punktu widzenia od cypryjskiej, chociaż cięcia są większe, ale struktura tych cięć jest bezpieczniejsza z punktu widzenia polskich interesów. Jednak jesteśmy zainteresowani bardziej europejskim, czyli większym budżetem” - powiedział premier. Chodzi o mądre wydawanie pieniędzy, a nie o ich nie wydawanie w ogóle - mówił premier podczas konferencji prasowej po spotkaniu grupy Przyjaciół Spójności. W obradach zorganizowanych z inicjatywy Polski i Portugalii, uczestniczyli przedstawiciele 15 państw sprzeciwiających się cięciom w unijnym budżecie po 2013 roku. Donald Tusk podkreślił, że tylko budżet bez przesadnych cięć jest gwarancją dla całej Europy wyjścia z kryzysu i utrzymania proeuropejskiego trendu. "Polityka spójności w największym stopniu sprzyja wzrostowi, większemu zatrudnieniu w Unii Europejskiej, jest zatem - szczególnie kiedy będzie opatrzona tą zasadą better spending - najskuteczniejszą polityka europejska na czas kryzysu" - powiedział Donald Tusk. Z funduszy spójności finansowane są projekty na rozwój regionów i wyrównujące różnice w rozwoju Unii.
Przewodniczący Komisji Europejskiej zaapelował o szybkie porozumienie w sprawie unijnego budżetu po 2013 roku. „Mam nadzieję, że na szczycie europejscy przywódcy nie będą wąsko pojmować interesu narodowego i wezmą pod uwagę europejski interes. Apeluje do przywódców, by zrobili wysiłek, jeszcze jeden krok i osiągnęli porozumienie na nadzwyczajnym szczycie w przyszłym tygodniu i później z Parlamentem Europejskim do końca roku” - powiedział szef Komisji Europejskiej.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt