Logo Polskiego Radia
Print

Grecja porozumiała się z "trojką"

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 13.11.2012 11:28
Ateny dostaną więcej czasu na reformy i oszczędności, ale na kolejną pożyczkę muszą jeszcze poczekać.
fot. PAP/EPA/Orestis Panagiotou

Grecja, tak jak prosiła, dostanie więcej czasu na reformy i oszczędności, ale na kolejną pożyczkę musi jeszcze poczekać. Takie są uzgodnienia ministrów finansów strefy euro po sześciogodzinnym spotkaniu w Brukseli.
Następną naradę zwołano na przyszły tydzień, na 20-sty listopada. Eurogrupa podkreśliła, że Grecja wywiązuje się ze złożonych zobowiązań i wprowadza oszczędności zgodnie z planem w zamian za finansowe wsparcie. Zgodziła się więc dać jej dodatkowe dwa lata na redukcję długu i deficytu.
Jednak przyjęcie przez grecki parlament budżetu oszczędnościowego i pakietu cięć wydatków nie wystarczyło, by Ateny już teraz otrzymały obiecane 31 i pół miliarda euro pożyczki. "Podjęte decyzje przez Grecję muszą być jeszcze zweryfikowane. Chodzi zaledwie o kilka modyfikacji w najbliższych dniach” - powiedziała szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Cristine Lagarde.
Decyzja o kolejnej pożyczce ma zapaść w przyszłym tygodniu, a tymczasem Grecja alarmowała, że już w najbliższy piątek zabraknie jej pieniędzy i będzie musiała ogłosić bankructwo."Nie powiem jak to zrobimy, ale nie będzie problemów 16.listopada"- podkreślił szef eurogrupy Jean-Claude Juncker. Możliwe jest między innymi przesunięcie terminu spłaty pożyczek zaciągniętych przez Grecję.
W przyszłym tygodniu, kiedy ma być podjęta decyzja o przekazaniu Atenom kolejnej transzy pożyczki, powinny zapaść też uzgodnienia co do możliwości spłacania zadłużenia przez Grecję jeszcze w tej dekadzie, bez finansowej pomocy z zewnątrz.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt