Logo Polskiego Radia
Print

Polscy wolontariusze mają problemy na Ukrainie

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 08.11.2012 15:49
Polscy wolontariusze pracujący na Ukrainie nie mogą zalegalizować swojego pobytu.

Polscy wolontariusze pracujący na Ukrainie nie mogą zalegalizować swojego pobytu. Od czasu wejścia w życie nowej ustawy migracyjnej minął niemal rok, a władze w Kijowie nie rozwiązały tego problemu.
Problem dotyczy niemal wszystkich wolontariuszy, którzy chcą na Ukrainie pracować dłużej niż 3 miesiące. Aby rozpocząć procedurę legalizacji pobytu powinni oni - zgodnie z ustawą - przedstawić pismo „organu państwowego, który odpowiada za realizację programów z udziałem wolontariuszy lub odpowiedniej organizacji zajmującej się wolontariatem”. Problem polega na tym, że na Ukrainie nie ma takiej instytucji państwowej, a prawo nie przewiduje zarejestrowania organizacji jako „zajmującej się wolontariatem”.
Wojtek pracujący w Doniecku w ramach unijnego programu EVS powiedział Polskiemu Radiu, że on i jego koledzy są zaskoczeni skalą problemów związanych z legalizacją pobytu. Jak podkreśla, sami chcą jedynie pomóc Ukraińcom, nie korzystają z ukraińskich środków, a jedynie z unijnych, dziwi zatem takie traktowanie.
Służba Migracyjna, która odpowiada za legalizację pobytu obcokrajowców twierdzi od dłuższego czasu, że problem zostanie niedługo rozwiązany.

IAR/PP

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt