Logo Polskiego Radia
Print

Protesty ukraińskiej opozycji

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 05.11.2012 13:45
Ukraińska opozycja zażądała od prezydenta i Komisji Wyborczej powstrzymania fałszowania wyników wyborów.
fot. PAP/EPA/Sergey Dolzhenko

Ukraińska opozycja zażądała od prezydenta i Centralnej Komisji Wyborczej powstrzymania fałszowania wyników wyborów. Jej zdaniem, dochodzi do niego w tych okręgach, gdzie wygrywają oponenci władz.
Przemawiając do zgromadzonych przed budynkiem Centralnej Komisji Wyborczej tysięcy zwolenników opozycji, jej lider Arsenij Jaceniuk powiedział, że władza fałszuje rezultaty wyborów wykorzystując przekupionych sędziów, członków komisji, prokuratorów i milicjantów.
Przywódca nacjonalistycznej Swobody Ołeh Tiahnybok podkreślił, że można zmusić władze do ustępstw gdyż boi się ona dwóch rzeczy. Pierwszą z nich są masowe manifestacje, a drugą międzynarodowe sankcje ekonomiczne i polityczne dotyczące konkretnych osób.
Opozycjoniści chcieliby, aby Centralna Komisja Wyborcza oparła się na prowadzonych przez oponentów władz obliczeniach i uznała zwycięstwo ich kandydatów. Jeżeli nie, opozycja zgadza się na ogłoszenie przedterminowych wyborów w tych okręgach, gdzie jej zdaniem, doszło do fałszerstw. Grozi także zrzeczeniem się wszystkich zdobytych mandatów.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt