Logo Polskiego Radia
Print

Będzie mniej pieniędzy dla Polski?

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 29.10.2012 16:57
Propozycję ograniczenia wydatków w unijnej kasie przygotował Cypr, kierujący teraz pracami UE.
fot. sxc.hu/cc

Kilka miliardów euro mniej dla Polski w nowym unijnym budżecie na lata 2014-2020? - czyli poniżej 75 miliardów euro - tak może wynikać z najnowszego projektu budżetu Wspólnoty. Propozycję ograniczenia wydatków w unijnej kasie przygotował Cypr, kierujący teraz pracami Unii Europejskiej, i rozsyła je do europejskich stolic.
Polskie Radio dowiedziało się z kilku unijnych źródeł, że cięcia mają wynieść co najmniej 50 miliardów euro. Projekt budżetu przygotowany przez Komisję Europejską w ubiegłym roku przewidywał wydatki na poziomie prawie biliona euro. Cypr, jak zapowiadał, tak zrobił, ograniczył je i zgodnie z oczekiwaniami objęły one także politykę spójności, z której hojnego wsparcia chce nadal korzystać Polska. Z nieoficjalnych informacji wynika, że obcięty ma być maksymalny limit dostępnych funduszy, biorący pod uwagę Produkt Krajowy Brutto. Według propozycji Komisji, miał on wynieść 2,5 procent PKB kraju rocznie. Cypr chce, by wyniósł on 2,35 procent.
Teraz europejskie rządy przeanalizują najnowszy projekt budżetu i ocenią, czy jest on do zaakceptowania. Te propozycje nie zadowolą na pewno Niemiec, które chciały cięć w wysokości stu miliardów euro, ani Wielkiej Brytanii, która mówiła nawet o dwustu miliardach euro. Z kolei ograniczeniu wydatków w polityce spójności, wyrównującej różnice w rozwoju Unii, przeciwna była grupa 15 państw, w której jest Polska. Decydująca walka tych dwóch obozów rozegra się na nadzwyczajnym szczycie, który rozpoczyna się 22 listopada w Brukseli. Kiedy się zakończy, na razie nie wiadomo.

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt