Logo Polskiego Radia
Print

PE za polityką spójności

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 11.10.2012 13:46
Europosłowie z komisji budżetowej powiedzieli NIE dla cięć w unijnym budżecie na lata 2014-2020.
źr. Central Audiovisual Library of the European Commission

Parlament Europejski po stronie przyjaciół polityki spójności, w tym Polski. Europosłowie z komisji budżetowej powiedzieli NIE dla cięć w unijnym budżecie na lata 2014-2020. Ograniczenia wydatków domagają się bogate państwa, które więcej wpłacają do unijnej kasy aniżeli z niej otrzymują. Państwa biedniejsze, w większości z nowej Unii, takie jak Polska, chcą możliwie jak największego wsparcia.
Projekt unijnego budżetu po 2013 roku, który przygotowała Komisja Europejska, jest więc dla nich korzystny. Popierają go także deputowani z komisji budżetowej - mówi jej przewodniczący Alain Lamassour: „Parlament Europejski naciska, by budżet Unii odpowiadał dzisiejszym potrzebom Wspólnoty. Unia przeżywa kryzys ekonomiczny, konkurencyjności, finansowy i budżetowy. Uważamy, ze propozycje Komisji Europejskiej są rozsądne i stajemy po stronie przyjaciół funduszy spójności - nie chcemy, by zostały okrojone” - powiedział dziennikarzom szef parlamentarnej komisji budżetowej.
Stanowisko komisji przyjmą za dwa tygodnie na sesji plenarnej europosłowie i będzie to oficjalne stanowisko całego Parlamentu Europejskiego na listopadowy szczyt. Wtedy unijni liderzy powinni się porozumieć w sprawie budżetu Wspólnoty na lata 2014-2020. Później te ustalenia musi jeszcze zaakceptować Europarlament.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt