Logo Polskiego Radia
Print

Nobel w dziedzinie medycyny przyznany

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 08.10.2012 15:58
John B. Gurdon i Shinya Yamanaka zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Nagrodę przyznano im za badania nad komórkami macierzystymi.
Dwie kolonie ludzkich embrionalnych komórek macierzystych widziane w mikroskopie z kontrastem fazowymDwie kolonie ludzkich embrionalnych komórek macierzystych widziane w mikroskopie z kontrastem fazowymŹródło: Wikipedia.org

Naukowcy wykazali, że dorosłe komórki można przeprogramować, tak, by stały się one tak zwanymi komórkami pluripotentnymi. Komórki pluripotentne, to specjalny rodzaj komórek macierzystych. Podobnie jak embrionalne komórki macierzyste, teoretycznie mogą one zmieniać się w inne rodzaje komórek i tkanek. Dokonanie naukowców to jakby biologiczna podróż w czasie, odmłodzenie komórki do bardzo wczesnego stadium rozwoju. W przyszłości komórki pluripotentne być może pomogą w leczeniu chorób związanych z obumieraniem komórek choroby Alzheimera czy Parkinsona oraz urazów układu nerowego. Mówi się też o teoretycznej możliwości sztucznego produkowania organów do przeszczepów. Na razie nie ma jednak gotowych terapii, badania są na wczesnym etapie; naukowcy dopiero uczą się jak leczyć i testują leki.

Nagrodzeni nie byli w gronie faworytów agencji Thomson Reuters, ktora typuje na podstawie liczby publikacji w pismach naukowych. W grupie tej byli naukowcy z USA i Japonii, którzy zajmowali się przyleganiem komórek do siebie, zespół z USA i Kanady, który badał zjawisko przekazywania sygnałów w komórce. Wśród kandydatów do nagrody wymieniana była także grupa naukowców ze Stanów Zjednoczonych która zajmowała się tzw. regulacją genetyczną.

Nagroda Nobla to osiem milionów koron szwedzkich czyli prawie milion euro, a także medal, dyplom i przede wszystkim ogromny prestiż. Dziś rozpoczyna się tydzień noblowski. Przez najbliższe dni komitety noblowskie w Szwecji i Norwegii będą ogłaszać nazwiska tegorocznych laureatów.

IAR/KG

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt