Logo Polskiego Radia
Print

Turcja odpowiada ogniem

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 03.10.2012 21:55
Siły tureckie zaatakowały cele na terytorium Syrii - poinformował premier Turcji Recep Tayyip Erdoğan.
Ulica w Akcakale po uderzeniu pocisku artyleryjskiegoUlica w Akcakale po uderzeniu pocisku artyleryjskiegofot. PAP/EPA/Rauf Maltas

Siły tureckie zaatakowały cele na terytorium Syrii - poinformował szef rządu w Ankarze Recep Tayyip Erdoğan. To odpowiedź na przeprowadzony z terytorium Syrii ostrzał moździerzowy, w którym zginęło pięciu tureckich cywilów.
Czworo dzieci i jedna kobieta to ofiary ostrzału moździerzowego miasta Akcakale w południowej Turcji. Oprócz 5 ofiar, rannych jest co najmniej 13 osób.
Ostrzał Akcakale to trzeci taki przypadek w ostatnich dniach, ale pierwszy, w którym są ofiary. Poprzednie incydenty spowodowały zaognienie stosunków pomiędzy Turcją a Syrią. Wczoraj Turcja ogłosiła mobilizację, a w pobliże miasta Akcakale wysłano czołgi. Władze apelują do mieszkańców miasta, by nie zbliżali się do strefy przygranicznej. Zamknięto również wszystkie szkoły.
W pobliżu granicy syryjsko-tureckiej trwają zacięte walki o miasto Tall al-Abyad pomiędzy rebeliantami i oddziałami rządowymi. Żadna ze stron nie przyznaje się do ostrzału terytorium Turcji.
Konflikt w Syrii trwa od marca 2011 roku. W walkach zginęło ponad 30 tysięcy osób, a około trzystu tysięcy uciekło za granicę.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt