Logo Polskiego Radia
Print

Litwo! Ojczyzno moja!

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 08.09.2012 09:48
Bronisław Komorowski zaapelował, abyśmy wszyscy przyłączyli się do dzisiejszej akcji "Narodowe Czytanie Pana Tadeusza".
Rękopis Pana Tadeusza w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we WrocławiuRękopis Pana Tadeusza w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiudomena publiczna

Prezydent, który akcję zainicjował, będzie publicznie czytał poemat Adama Mickiewicza w Ogrodzie Saskim w stolicy o godzinie 11:00. Poszczególne księgi przeczytają w miastach całej Polski znani aktorzy i aktorki - między innymi Stanisława Celińska, Andrzej Chyra, Krzysztof Globisz, Krystyna Janda, Olgierd Łukaszewicz, Andrzej Seweryn i Jerzy Trela.

Akcja "ostatniego zajazdu na Litwie" w poemacie Adama Mickiewicza toczy się w 1812 roku, czyli 200 lat temu - przypomniał Bronisław Komorowski. "To był rok szczególny: powstanie niepodległościowe na Litwie, marsz wojsk polskich i francuskich na wschód, okres wielkich nadziei i potem - wielkiego bólu dalszej niewoli" - mówi prezydent.

Bronisław Komorowski zwraca uwagę, że "Pan Tadeusz" jest tym dziełem, które w dużym stopniu ukształtowało polskie pokolenia i wizje dawnej Rzeczpospolitej, Rzeczpospolitej Obojga Narodów - wielu narodów, kultur i języków. "I nie odczujemy dzisiaj żadnego zdziwienia, kiedy mówimy: Litwo, ojczyzno moja - w pięknym języku polskim, przekazanym nam między innymi przez Adama Mickiewicza" - dodaje prezydent.

Bronisław Komorowski podziękował wszystkim, którzy wsparli jego inicjatywę "Narodowego Czytania Pana Tadeusza". Oprócz wszystkich miast, które przyłączyły się do niej, wymienił przy tej okazji Polskie Radio, które - jak powiedział prezydent - "zechciało wesprzeć swoim wielkim potencjałem, możliwościami, ale też umiejętnościami to wspólne czytanie". Prezydent liczy na to, że akcja Narodowego Czytania spowoduje, iż Polacy sami sięgną po książkę i przeczytają ją na głos - sobie, dzieciom i wnukom. "Narodowe Czytanie" epopei Mickiewicza to początek planowanej w przyszłości akcji publicznego czytania kolejnych arcydzieł literatury polskiej.

Patronat medialny nad akcją objęło Polskie Radio.

IAR/KG

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt