Logo Polskiego Radia
Print

Cyryl I w Polsce

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 12.08.2012 22:01
Prawosławny patriarcha Rosji Cyryl I i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik w Polsce wspólnie zaapelują o wzajemne wybaczenie krzywd między naszymi narodami.
Prawosławny patriarcha Rosji Cyryl IPrawosławny patriarcha Rosji Cyryl Ifoto: kremlin.ru/Wikipedia

Patriarcha rosyjskiej cerkwi prawosławnej przybędzie do Polski w najbliższy czwartek, 16 sierpnia. Będzie to pierwsza w historii wizyta zwierzchnika rosyjskiej cerkwi w naszym kraju. Patriarcha spotka się z przedstawicielami władz i hierarchią kościelną.

17 sierpnia razem z przewodniczącym Episkopatu wystosuje wspólne przesłanie do narodów polskiego i rosyjskiego. Prace nad dokumentem trwały ponad 2 lata. Przesłanie będzie pierwszym wspólnym dokumentem podpisanym przez przedstawicieli obu Kościołów.

Rzecznik Episkopatu ksiądz Józef Kloch wyjaśnia, że przesłanie będzie apelem do Polaków i Rosjan, aby prosili o wzajemne wybaczenie krzywd, niesprawiedliwości i wszelkiego zła. Jak dodaje, sporne kwestie historyczne nie są głównym zagadnieniem dokumentu. Jego zdaniem, najważniejsze jest pojednanie, a szczegóły historyczne powinni ustalić specjaliści historycy.

Rzecznik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego ksiądz Henryk Paprocki uważa, że przesłanie może być impulsem do otwarcia lepszych relacji polsko-rosyjskich. Według niego, dokument będzie początkiem nowej drogi, po jego opublikowaniu pracować będą wspólne zespoły historyków, odbędą się kolejne spotkania. Ksiądz Paprocki podkreśla, że przesłanie będzie sygnałem, że przyszłość może być lepsza.

Szef Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski również uważa, że wizyta patriarchy i podpisane przesłanie może być początkiem poprawy stosunków polsko-rosyjskich. Jak dodaje, dokument może być pierwszym krokiem do trudnego pojednania, Marcin Przeciszowski zaznacza, że katolików i prawosławnych, Polaków i Rosjan do dialogu i pojednania wzywa Ewangelia.

Zdaniem katolickiego publicysty Tomasza Terlikowskiego, dialog między kościołami jest rzeczą istotną. Publicysta i znawca rosyjskiego prawosławia zaznacza jednak, że nie dojdzie szybko do prawdziwego pojednania, bo w polskim i rosyjskim społeczeństwie panują mocne stereotypy i resentymenty.

Patriarcha Cyryl będzie przebywał w Polsce od 16 do 19 sierpnia. Spotka się między innymi z prezydentem i marszałkiem Senatu, będzie też uczestniczył w uroczystościach święta Przemienienia Pańskiego w prawosławnym sanktuarium w Grabarce na Podlasiu.

IAR/KG

Czytaj także
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt