Logo Polskiego Radia
Print

Ulicami Warszawy przeszedł Marsz Pamięci

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 22.07.2012 19:24
Ruszył z Umschlagplatzu, skąd Żydzi wyruszali w swoją ostatnią drogę - do obozu zagłady w Treblince.
Uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta w WarszawieUroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawiefot. PAP/Grzegorz Jakubowski

W 70. rocznicę likwidacji warszawskiego getta o 17.30 sprzed pomnika na Umschlagplatzu ruszył Marsz Pamięci. Z tego miejsca Żydzi z getta wyruszali w swoją ostatnią drogę - do obozu zagłady w Treblince. Marsz, w którym uczestniczy kilkaset osób, idzie w kierunku domu dziecka imienia Janusza Korczaka przy ulicy Jaktorowskiej w Warszawie. "Idziemy od śmierci do życia" - mówi profesor Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego. Podkreśla, że życiem jest pamięć o Korczaku, korzystanie z jego pomysłów pedagogicznych oraz to, że dom dziecka, w którym działał Korczak, wciąż funkcjonuje.
70 lat temu - 22 lipca 1942 roku - Niemcy rozpoczęli wysiedlenia mieszkańców getta warszawskiego. W ciągu kolejnych dwóch miesięcy ponad ćwierć miliona osób zostało wywiezionych do Treblinki. Pozostałe skierowano do obozów pracy bądź rozstrzelano. Spośród 51 tysięcy żydowskich dzieci poniżej 10. roku życia, getto przetrwało tylko 500. Marsz Pamięci zorganizowano po raz pierwszy. "Chwała, że się udało" - podkreśla Paweł Śpiewak. Dyrektor ŻIH-u przypomina, że przez kilkadziesiąt lat nie było możliwości zorganizowania, gdyż 22 lipca obchodzono rocznicę manifestu lipcowego. Paweł Śpiewak ma nadzieję, że Marsz Pamięci wejdzie na stałe do kalendarza warszawskiego.
Każdy z uczestników niesie wstążkę pamięci. Na większości z nich wypisane jest imię jednego z żydowskich dzieci zamordowanych podczas Holokaustu. Uczestnicy marszu najczęściej podkreślają, że poprzez uczestnictwo chcą dać dowód żywej pamięci o żydowskich dzieciach.
Marszowi towarzyszą wydarzenia kulturalne. W południe w Galerii Kordegarda otwarto wystawę „Dziennik Getta - Rysunki. Z Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego”. Zaprezentowano na niej oryginały unikalnych rysunków powstałych w getcie, ocalałych w Archiwum Ringelbluma. Na wystawie zaprezentowano również wideo-projekcję Mirosława Bałki „apple T.”.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt