Logo Polskiego Radia
Print

Wspólny apel o pojednanie

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 17.07.2012 10:17
16 sierpnia do Polski przybędzie patriarcha rosyjskiej cerkwi prawosławnej Cyryl.
fot. Wikipedia/CC/Serge Serebro

Prawosławny patriarcha Rosji Cyryl i przewodniczący Komisji Episkopatu Polski wspólnie zaapelują o wzajemne wybaczenie krzywd między Polakami i Rosjanami.
16 sierpnia do Polski przybędzie patriarcha rosyjskiej cerkwi prawosławnej Cyryl. Będzie to pierwsza w historii wizyta zwierzchnika rosyjskiej cerkwi w Polsce. Patriarcha spotka się z władzami naszego kraju i hierarchią kościelną. Razem z przewodniczącym Episkopatu arcybiskupem Józefem Michalikiem wystosuje wspólne przesłanie do narodów polskiego i rosyjskiego.
Jak wyjaśnia rzecznik Episkopatu ksiądz Józef Kloch, przesłanie będzie pierwszym wspólnym dokumentem podpisanym przez przedstawicieli obu Kościołów. Jak dodaje, przesłanie będzie apelem do Polaków i Rosja,n aby prosili o wzajemne wybaczenie krzywd, niesprawiedliwości i wszelkiego zła. Ksiądz Kloch dodaje, że przesłanie ma przyczynić się do dialogu między narodami, ale nie rozwiąże bolesnych kart w historii obu narodów. Jak wyjaśnia, w przesłaniu wątki historyczne będą potraktowane ogólnie, bo badanie historii jest sprawą historyków. Ksiądz Józef Kloch podkreśla, że najistotniejsze jest, by zapoczątkować dialog i rozmawiać na gruncie tej samej dla obu Kościołów Ewangelii.
Rzecznik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego ksiądz Henryk Paprocki dodaje, że przesłanie może być impulsem do otwarcia lepszych relacji polsko-rosyjskich. Jak zaznacza, sam dokument tego nie zmieni, ale może zapoczątkować kolejne kroki. Ksiądz Henryk Paprocki dodaje, że dokument będzie pewnego rodzaju otwarciem, pokazującym, że przyszłość może być trochę lepsza.
Patriarcha będzie przebywał w Polsce od 16 do 19 sierpnia. Spotka się m.in. z prezydentem i marszałkiem Senatu, będzie też uczestniczył w uroczystościach święta Przemienienia Pańskiego w prawosławnym sanktuarium w Grabarce na Podlasiu.

IAR/MS

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt