Logo Polskiego Radia
Print

ACTA przepadła. Problem pozostał

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 12.07.2012 21:59
Reforma systemu prawa autorskiego to dzisiaj jedno z najważniejszych wyzwań cywilizacyjnych - uznali uczestnicy konferencji "Kultura i ekonomia w czasach post-Acta".
PAP Paweł SupernakPAP Paweł Supernak

"Wraz z odrzuceniem przez Parlament Europejski ratyfikacji porozumienia ACTA, konieczna jest reforma prawa autorskiego" - powiedział jeden z organizatorów konferencji, Alek Tarkowski z Centrum Cyfrowego.

W opinii dyskutantów, trzeba zalegalizować niekomercyjny dostęp, rozpowszechnianie, tworzenie adaptacji i rozpowszechnianie adaptacji utworów chronionych prawem autorskim w internecie. Ale z drugiej strony trzeba zagwarantować, by twórcy mieli z tego tytułu dochód. "Najlepsza jest propozycja niewielkich opłat ściąganych w formie abonamentu przy opłatach za korzystanie z internetu. Byłyby to niewielkie kwoty, około 10 złotych miesięcznie. Największym wyzwaniem jest wymyślić taki system, by te opłaty trafiały "na konto" konkretnego autora" - dodał Alek Tarkowski Jan Jakub Kolski - twórca filmów "Wenecja" czy ostatnio "Zabić bobra" z nagrodzoną w Karlowych Warach kreacją Eryka Lubosa - chwali pomysł opłaty abonamentowej. Reżyser zastrzegł, że zapoznał się tylko wstępnie z założeniami propozycji, ale intuicyjnie czuje, że to jest dobry pomysł. "Jakakolwiek forma uznania, że za każdym utworem stoi człowiek, który wykonał pracę, jest wyrazem doceniania nas, twórców" - powiedział w rozmowie z IAR Jan Jakub Kolski

Organizatorzy konferencji liczą na to, że Ministerstwo Kultury zainteresuje się propozycją abonamentu za korzystanie przez internautów z twórczości innych osób dla celów niekomercyjnych. Organizatorzy to Centrum Cyfrowe, Fundacja Nowoczesna Polska, Internet Society Poland oraz Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania.

IAR/kg

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt