Logo Polskiego Radia
Print

Rok najmłodszego państwa świata

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 09.07.2012 11:59
Rok temu deklarację niepodległości ogłosił Sudan Południowy. Polskie organizacje pomagają temu krajowi.
fot. PAP/EPA/Giorgios Moutafis

Mija rok od czasu powstania najmłodszego na świecie państwa. 9 lipca 2011 roku deklarację niepodległości ogłosił Sudan Południowy. W ten sposób południowa, zamieszkała głównie przez chrześcijan część Sudanu oderwała się od muzułmańskiej części jednego z największych wówczas państw Afryki.
Rok po ogłoszeniu niepodległości sytuacja w Sudanie nadal jest niespokojna. Na terenach granicznych pomiędzy Sudanem a Sudanem Południowym wciąż dochodzi do walk etnicznych, a nawet do nalotów wojskowych myśliwców. Jednym z powodów takiej sytuacji jest ropa naftowa. To bowiem południe posiada większość jej zasobów, ale północ ma z kolei urządzenia do transportu surowca.
Wojciech Wilk z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej wrócił niedawno z Sudanu Południowego. W rozmowie z Polskim Radiem podkreśla, że najmłodszy kraj świata wciąż jest jednym z najbiedniejszych, ale sytuacja powoli się zmienia. Ekspert dodaje, że Sudan Południowy po oderwaniu się rozwija się znacznie szybciej niż północny sąsiada - Sudan. Jak mówi, na południu powstała sieć dróg, których wcześniej nie było, a w Dżubie są już asfaltowe ulice. Wojciech Wilk dodaje, że na południu powstała też sieć klinik i ośrodków zdrowia, widać też nowe szkoły. „W Dżubie jest też nowe lotnisko, tymczasem lotnisko w Chartumie jest takie samo jak 30 lat temu” - opowiada Wilk.
Sudan Południowy jest obecnie 193. członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

IAR/MS

Czytaj także
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt