Logo Polskiego Radia
Print

Talibowie niszczą zabytki Timbuktu

PR dla Zagranicy
Michał Strzałkowski 03.07.2012 09:08
Polski MSZ wyraził zaniepokojenie niszczeniem zabytków w malijskim mieście. UNESCO ostro potępia talibów.
Meczet Sankore w TimbuktuMeczet Sankore w Timbuktufot. Senani P/Wikimedia Commons

Islamscy bojownicy zniszczyli kolejne zabytkowe budowle w mieście Timbuktu w Mali. Grupa Ansar Dine zaatakowała cenny XV-wieczny meczet Sidi Yahia. To kolejny w ciągu kilku dni zdewastowany przez radykałów zabytek w mieście uważanym za centrum średniowiecznego islamu.
Związana z Al-Kaidą grupa Ansar Dine od trzech dni niszczy zabytkowe islamskie budowle w Timbuktu. Chodzi głównie o grobowce związane z sufizmem - jednym z mistycznych nurtów w islamie. Według bojowników, którzy w kwietniu przejęli władzę w mieście, budowle są niezgodne z zasadami islamu. Radykałowie zniszczyli już miejscowy cmentarz, a dzisiaj zdewastowali XV-wieczny meczet Sidi Yahia, bo chcieli dostać się do umieszczonych w nim grobowców. Miasto Timbuktu od XIII wieku było uważane za centrum islamskiej myśli i nauczania. W miejscowych bibliotekach i prywatnych kolekcjach zachowało się około 700 tysięcy średniowiecznych manuskryptów.
Niszczenie zabytków potępiło już UNESCO. „To, co tam się dzieje jest nie do zaakceptowania. Apelujemy o zaprzestanie niszczenia. Chcemy też zmobilizować społeczność międzynarodową i przywódców religijnych, aby powstrzymali tę tragedię dla ludzkości" - podkreśla dyrektor generalna UNESCO Irina Bokova. Zaledwie kilka dni temu zabytki w Timbuktu zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa. Powodem była właśnie obawa przed dewastacją przez islamistów.
Wczoraj przedstawiciele Międzynarodowego Trybunału Karnego oświadczyli, że niszczenie zabytkowych budowli może być potraktowane jako zbrodnia wojenna.

Polskie MSZ wyraża zaniepokojenie niszczeniem zabytków Timbuktu

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało w tej sprawie komunikat: "Z ogromnym niepokojem śledzimy doniesienia mediów o niszczeniu zabytków i miejsc kultu religijnego w Timbuktu w Mali. Akty wandalizmu wymagają solidarnego potępienia przez całą społeczność międzynarodową.
Wzywamy władze sprawujące kontrole nad Timbuktu do szczególnej ochrony miejsc i obiektów historycznych, a ugrupowania odpowiedzialne za zniszczenia do natychmiastowego zaprzestania tego typu niedopuszczalnych działań."
- czytamy w komunikacie MSZ.

IAR/MS

Czytaj także
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt