Logo Polskiego Radia
Print

Dmitrij Miedwiediew odwiedza Kijów

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 27.06.2012 16:24
Głównym tematem rozmów z ukraińskim premierem i prezydentem ma być cena gazu.

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew rozpoczyna wizytę w Kijowie. Głównym tematem rozmów z ukraińskim szefem rządu i prezydentem ma być cena gazu.
Minister przemysłu węglowego i energetyki Jurij Bojko powiedział, że Kijów i Moskwa osiągnęły porozumienie w sprawie zakontraktowanej ilości gazu. Wyniesie ona 27 miliardów metrów sześciennych. Tyle będzie będzie zapisane w kontrakcie, Jurij Bojko liczy jednak, że pobranego paliwa będzie mniej, ponieważ na Ukrainie spadło spożycie gazu. Oprócz zmniejszenia ilości kupowanego paliwa, Ukraińcy chcą także obniżyć jego cenę, niemal o połowę. Nie chcą się na to zgodzić Rosjanie. Przedstawiciele ukraińskich władz wielokrotnie mówili, że osiągnięto już porozumienie, Moskwa zawsze zaprzeczała.
Premier Mykoła Azarow zapewnia jednak, że są jeszcze inne tematy, które będą poruszane w czasie rozmów. Chodzi o realizację „korzystnych dla dwóch stron projektów integracyjnych” w energetyce jądrowej, produkcji samolotów, maszyn i statków oraz w przemyśle rakietowo-kosmicznym.

IAR/PP

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt