Logo Polskiego Radia
Print

Komisja PE odrzuciła ACTA

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 21.06.2012 13:45
Komisja handlu międzynarodowego Parlamentu Europejskiego odrzuciła kontrowersyjną umowę

Komisja handlu międzynarodowego Parlamentu Europejskiego odrzuciła umowę ACTA dotyczącą walki z piractwem i podróbkami w internecie. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą wszyscy europosłowie na lipcowej sesji plenarnej.
Głosowanie w komisji ma być dla nich sugestią jak głosować. Jest wielce prawdopodobne, że cały Parlament Europejski postąpi tak jak zdecydowała dziś komisja handlu międzynarodowego, choć pewności nikt nie ma - podziały w sprawie ACTA są zarówno narodowościowe, jak i frakcyjne. Ze wstępnych obliczeń wynika, że na razie w Parlamencie przewagę mają przeciwnicy umowy . Za odrzuceniem są socjaliści, liberałowie, zieloni i komuniści, za przyjęciem europejscy konserwatyści i reformatorzy, oraz chadecy, największa grupa w Europarlamencie, choć jest ona podzielona. Jeśli jednak europosłowie na lipcowej sesji plenarnej też odrzucą umowę ACTA, to w opinii wielu, będzie ona już pogrzebana, ale Komisja Europejska zapowiada, że to nie kończy jeszcze prac. Bruksela czeka bowiem na orzeczenie unijnego trybunału, który ma stwierdzić czy umowa jest zgodna z europejskim prawem. Komisja jest przekonana, że tak właśnie jest i zapowiada, że wkrótce powróci do dyskusji na ten temat, także z Parlamentem Europejskim.
Umowa ACTA wywołała wiele kontrowersji. Przeciwnicy uważają, że ogranicza ona wolność w sieci i może służyć do inwigilowania internautów, krytykują surowe kary dla osób łamiących prawa autorskie. Zwolennicy podkreślają, że to skuteczna broń w walce z piractwem w sieci.

IAR/PP

Czytaj także
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt