Logo Polskiego Radia
Print

UEFA grozi Chorwacji

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 16.06.2012 15:43
Wszczęto postępowanie dyscyplinarne za rasistowskie wyzwiska.

Chorwacka federacja piłkarska może być ukarana za rasizm. Chodzi o czwartkowy mecz EURO 2012 z Włochami w Poznaniu, kiedy chorwaccy kibice naśladowali odgłosy małp, gdy przy piłce był czarnoskóry piłkarz włoski, Mario Balotelli. Na murawę rzucono też banana.
UEFA wszczęła postępowanie dyscyplinarne przeciwko Chorwatom za rasistowskie wyzwiska i odpalenie petard podczas tego spotkania. Sprawa zostanie rozpatrzona na posiedzeniu Komitetu Dyscyplinarnego UEFA we wtorek, 19 czerwca. Obserwatorzy dostrzegli grupę 300-500 fanatyków śpiewających rasistowskie przyśpiewki. Nasiliły się one, gdy Balotelli był zmieniany.
Jeśli sankcja zostanie wprowadzona, będzie to pierwsza kara za rasizm podczas EURO 2012. UEFA bada także inne przypadki rasizmu - z meczu Włochy-Hiszpania i spotkania naszej grupy - Rosja-Czechy. Podczas tego pierwszego spotkania wyzwiska były także kierowane wobec Mario Balotellego. W tym drugim, celem rosyjskich kibiców był jedyny czarnoskóry piłkarz czeskiej reprezentacji - Theodor Gebre Selassie. Chorwacja już po pierwszym meczu z Irlandią została ukarana grzywną 25 tysięcy euro za odpalenie rac.
Sam Mario Balotelli przed turniejem zapowiadał, że jeśli podczas meczu ktoś dopuści się wobec niego rasistowskiego ataku, zejdzie z boiska i pojedzie do domu. Mówił też, że zabije tego, kto brzuci w niego bananem na ulicy. Te uwagi wygłosił tuż po wyemitowaniu przez BBC dokumentu o rasizmie i antysemityzmie na polskich i ukraińskich stadionach.

IAR/PPPrint
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt