Logo Polskiego Radia
Print

Co dalej ze Strefą Schengen?

PR dla Zagranicy
Katarzyna Gizińska 14.06.2012 18:50
Parlament Europejski zdecydował się zawiesić współpracę z prezydencją duńską w Radzie Europejskiej w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego i swobodnego przepływu osób.
wikipedia commons

W ten niezwykle dotkliwy sposób Parlament wyraził swoją dezaprobatę wobec decyzji Rady o zmianie przepisów w sprawie Strefy Schengen. Decyzję o zawieszeniu współpracy podjęła Konferencja Przewodniczących, czyli liderzy grup politycznych i przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Jak powiedział wiceprzewodniczący Parlamentu poseł Jacek Protasiewicz decyzja ta oznacza w praktyce, zablokowanie wszelkich działań podejmowanych przez Radę w zakresie spraw wewnętrznych. Innymi słowy Parlament zawieszając współpracę uniemożliwia Radzie wprowadzenie w życie podjętej kontrowersyjnej i kontestowanej przez Parlament decyzji.

Przewodniczący Parlamentu Martin Schulz uzasadniając podjęte kroki powiedział, że wykluczenie posłów z procesu legislacyjnego nie można było zaakceptować. Postępowanie Rady, jak podkreślił - to policzek dla demokracji parlamentarnej.

Przed dwoma dniami podczas sesji Plenarnej Parlament zdecydowanie skrytykował Radę i prezydencję duńską za próby przywrócenia kontroli na wewnętrznych granicach Unii. Parlament zawiesił współpracę do czasu wycofania się Rady z wprowadzenia zmian, które ułatwiaja panstwom członkowskim przywrócenie kontroli na swoich granicach.

IAR/KG

Czytaj także
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt