Logo Polskiego Radia
Print

Cięcia w budżecie UE za wysokie? Rolnicy zaniepokojeni

IAR
Dariusz Adamski 15.05.2018 16:56
  • Rolnicy zaniepokojeni cięciami w nowym budżecie Unii Europejskiej. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Polscy rolnicy są zaniepokojeni cięciami proponowanymi przez Komisję Europejską w nowym budżecie UE po 2020 r.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnePixabay/CC0 License/Pixel2013

Zdaniem rolników redukcje wydatków na rolnictwo będą o wiele większe niż sugeruje Komisja. Wyliczenia przedstawił w Brukseli prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.

Szef Krajowej Rady Izb Rolniczych powiedział, że polscy rolnicy od dłuższego czasu oczekiwali wyrównania dopłat bezpośrednich do poziomu, który jest w Europie zachodniej i zabezpieczenia tych środków na ten cel w unijnym budżecie. - Widać, że tego wzrostu na wspólną politykę rolną nie ma w cenach stałych, a jest nawet i wyraźny spadek - mówił.

Wiktor Szmulewicz powiedział, że zmniejszenie pieniędzy na dwa filary, czyli na dopłaty bezpośrednie oraz rozwój obszarów wiejskich, a także ograniczenie możliwości przesuwania pieniędzy pomiędzy filarami aby zwiększyć dopłaty to złe wiadomości dla polskich rolników.

Podkreślił też, że dopłaty mają znaczenie nie tylko dla samych rolników, ale też i całej gospodarki. - To są inwestycje, przemysł przetwórczy, usługi, a więc to jest bardzo wazna gałąź gospodarki. Jeżeli nie będzie ona w równym stopniu dofinansowywana, to możemy na tym wszyscy stracić - mówił Szmulewicz.

Przedstawiciele Krajowej Rady Izb Rolniczych zapowiedzieli, że będą lobbować w Brukseli za zwiększeniem wydatków na rolnictwo.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt