Logo Polskiego Radia
Print

Napięcie w Syrii wpływa na ceny paliw

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 13.04.2018 14:55
  • Wojciech Jakóbik o wzrostach cen ropy na światowych giełdach.
Na światowych giełdach zanotowano w minionym tygodniu wzrosty cen ropy naftowej
pixabay.com/Public Domain/CC0
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od dynamicznych zwyżek. O ile poniedziałkowy wzrost cen ropy mógł być kwestią technicznego odreagowania po przecenach z minionego tygodnia, to już wczorajsza zwyżka była poparta nowymi informacjami fundamentalnymi. W rezultacie, notowania amerykańskiej ropy naftowej gatunku WTI wczoraj przekroczyły poziom 65 USD za baryłkę – pisze Dorota Sierakowska, analityczka DM BOŚ.
Zwyżce cen ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia sprzyjała napięta sytuacja polityczna na Bliskim Wschodzie. Pojawiły się informacje, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy przygotowują interwencję zbrojną w Syrii, która ma być odpowiedzią na atak z użyciem broni chemicznej, przypisywany tamtejszemu reżimowi. Syria co prawda nie jest ważnym producentem ropy naftowej, jednak przez jej terytorium przebiega duży ropociąg, a międzynarodowy konflikt zbrojny na terenie tego kraju zwiększyłby obawy o sytuację polityczną w całym rejonie Bliskiego Wschodu.

Mijający tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od dynamicznych zwyżek - informuje portal BiznesAlert. W trakcie tygodnia dało się zauważyć wzrosty cen na giełdach paliw w różnych częściach globu.

Zwyżce cen ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia sprzyjała napięta sytuacja polityczna na Bliskim Wschodzie. Pojawiły się informacje, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy przygotowują interwencję zbrojną w Syrii, która ma być odpowiedzią na atak z użyciem broni chemicznej, przypisywany tamtejszemu reżimowi.

Syria co prawda nie jest ważnym producentem ropy naftowej, jednak przez jej terytorium przebiega duży ropociąg, a międzynarodowy konflikt zbrojny na terenie tego kraju zwiększyłby obawy o sytuację polityczną w całym rejonie Bliskiego Wschodu - informuje serwis.

Z Wojciechem Jakóbikiem, redaktorem naczelnym portalu BiznesAlert rozmawiał Przemysław Pawełek.

tags: ropa, Syria
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt