Logo Polskiego Radia
Print

PGNiG odkrył nowe złoża gazu. Wystarczą na lata?

PR dla Zagranicy
Dariusz Adamski 09.02.2018 12:55
PGNiG odkrył nowe pokłady gazu, które według koncernu mają dostarczać surowiec nawet przez kilkadziesiąt lat
Należąca do PGNiG kopalnia ropy i gazu ziemnego Lubiatów - zdjęcie ilustracyjneNależąca do PGNiG kopalnia ropy i gazu ziemnego Lubiatów - zdjęcie ilustracyjnemateriały prasowe PGNiG

Jak informuje portal money.pl oddział geologii i eksploatacji PGNiG zakończył próby na odwiercie Przemyśl-290 położonym w okolicy Ujkowic na północ od Przemyśla. Odkryto tam zasoby gazu, które będzie można pozyskać w ilości około 150 metrów sześciennych na minutę.

To nowe zasoby, choć samo złoże koło Przemyśla jest eksploatowane już od 60 lat. Spółka podkreśla, że na odkrycie pozwoliło zastosowanie innowacyjnych metod badań i wierceń - czytamy na money.pl.

- Zdjęcia sejsmiczne 3D zasadniczo zmieniły nasz pogląd na temat budowy geologicznej złoża. Na tej podstawie podjęliśmy decyzję o jego rewitalizacji, która pozwoli na eksploatację złoża przez kolejne dekady - komentuje Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Jak podaje money.pl wykonany na przełomie 2017 i 2018 roku odwiert o głębokości 2030 m jest czwartym w tym rejonie, z którego uzyskano przypływy gazu w ilościach przemysłowych. Do końca roku PGNiG planuje wykonanie tam jeszcze trzech odwiertów, a wiercenie kolejnego rozpocznie się jeszcze w lutym.

Złoże koło Przemyśla jest największym miejsce wydobywania gazu w Polsce. Pozyskiwany z niego surowiec jest najwyższej jakości - zawartość metanu wynosi około 98-99 proc. Od początku eksploatacji ze złoża wydobyto ponad 64 mld Nm3 gazu.

Obecnie PGNiG posiada w kraju 21 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz 25 koncesji łącznych (poszukiwanie, rozpoznawanie oraz wydobywanie). Spółka dysponuje również 213 koncesjami eksploatacyjnymi, z czego 151 to koncesje na wydobywanie gazu ziemnego, 14 - ropy naftowej, a 48 - ropy i gazu. PGNiG ma również 9 koncesji na magazynowanie gazu ziemnego i 3 koncesje na składowanie odpadów.

money.pl/dad

tags:
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt