Logo Polskiego Radia
Print

Powstanie Polska Grupa Lotnicza

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 03.01.2018 14:00
  • Powstanie Polska Grupa Lotnicza [posłuchaj]
Poinformowało o tym Ministerstwo Rozwoju. Grupa ma skupić największe spółki działające na polskim rynku lotniczym
(zdjęcie ilustracyjne) Foto: PLL LOT/ mat. prom.

Teraz w skład grupy weszły oprócz PLL LOT, LOT AMS oraz LS Airport Services. Ta ostatnia spółka zajmuje się naziemną obsługą pasażerów, natomiast LOT AMS zajmuje się serwisowaniem samolotów. Szefem grupy został prezes PLL LOT Rafał Milczarski. Celem powołania Grupy jest wykorzystanie wzrostu na europejskim rynku lotniczym i bardziej efektywna konkurencja ze światowymi graczami na tym rynku.

Szczegółowy skład PGL i formuła jej działania zostanie zaprezentowania w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Wiadomo już jednak, że oprócz już istniejących podmiotów, rząd zamierza utworzyć w ramach struktury PGL nowy podmiot w niezagospodarowanym dotychczas segmencie leasingu samolotów pasażerskich. Będzie się on specjalizował w pozyskiwaniu i leasingowaniu przewoźnikom samolotów, wykonując tę działalność na całkowicie rynkowych warunkach.

Do 2012 roku w Polsce spółki z sektora lotniczego funkcjonowały w obrębie jednej grupy skupionej wówczas wokół marki LOT. Z czasem każdy z tych podmiotów został wyodrębniony i sprzedany. Odwrotny trend miał miejsce dokładnie w tym samym czasie w Europie Zachodniej. W efekcie, kiedy rynek lotniczy na Zachodzie konsolidował się stając się coraz silniejszy, ten we wschodniej części kontynentu stawał się coraz bardziej rozdrobniony, a poszczególne podmioty lotnicze traciły na zasadach wyprzedaży swoje konkurencyjne atrybuty. Powołanie Grupy ma dostosować nasz rynek do zachodnich standardów.

IAR/ks

tags: LOT, lotnictwo
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt