Logo Polskiego Radia
Print

Jaka przyszłość czeka brytyjską gospodarkę po Brexicie?

IAR / PAP
Dariusz Adamski 02.01.2018 12:09
  • Ekonomiści pesymistyczni ws. przyszłości brytyjskiej gospodarki - relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
Ekonomiści: wzrost gospodarczy Wlk. Brytanii będzie niewielki, a konsumenci ostrożniej będą wydawać pieniądze
Panorama Londynu - zdjęcie ilustracyjnePanorama Londynu - zdjęcie ilustracyjneTheDigitalArtist/Pixabay/CC0 License

Mniejszym problemem ma być natomiast inflacja. To prognozy z corocznej ankiety dziennika "Financial Times".

Gazeta spytała ponad stu ekonomistów o to, jak gospodarka na Wyspach będzie sobie radzić w tym roku. Tylko co piąty deklaruje większy optymizm, niż rok wcześniej. Większość spodziewa się słabego tempa wzrostu. Ponad połowa ekonomistów uważa, ze nie przekroczy on 1,5 procent. To oznaczałoby, że Wielka Brytania pozostałaby w tyle za większością Europy. O tempie pomiędzy 1,5 procent - 2 procent mówi ponad jedna piąta badanych. 5 procent ekonomistów przewiduje, że będzie jeszcze gorzej i tempo wzrostu spadnie do 1 procenta lub niżej. Brytyjska gospodarka będzie się rozwijać w tempie dwóch lub więcej procent - tak uważa tylko 3 procent ekspertów.

Według ekonomistów osłabi się skłonność Brytyjczyków do wydawania pieniędzy w sklepach czy restauracjach. Płace wzrosną bowiem w niewielkim stopniu, a gospodarstwa domowe już teraz są zadłużone. Z sondażu wynika, że problemem pozostanie też to, co bolączką brytyjskiej gospodarki jest od dawna: słaba wydajność. Zaledwie 5 procent pytanych spodziewa się tu postępu. Głównym powodem zastoju ma być to, że brexitowa niepewność powstrzymywać będzie przedsiębiorców przed inwestowaniem.

"Niedawne porozumienie w sprawie brexitu, wynegocjowane przez premier May, nie rozwiało przygnębienia ekonomistów" - komentuje Financial Times. Są jednak również pozytywne sygnały. Eksperci są zgodni, że uda się opanować inflację, która była w dużym stopniu spowodowana poreferendalnym osłabieniem funta. Ponadto globalne przyśpieszenie gospodarcze powinno pomóc brytyjskiemu eksportowi.

IAR/dad

tags:
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt