Logo Polskiego Radia
Print

Litwini nie wymienili pół miliarda litów

IAR / PAP
Dariusz Adamski 01.01.2018 18:54
  • Litwini nie wymienili pół miliarda litów - relacja Kamila Zalewskiego (IAR)
Na Litwie, 3 lata po wprowadzeniu euro, mieszkańcy posiadają jeszcze około pół mld litów, czyli prawie 150 mln euro
Banknoty euro - zdjęcie ilustracyjneBanknoty euro - zdjęcie ilustracyjnemartaposemuckel / pixabay / CC0 License

Lit był walutą obowiązującą w tym kraju do początku 2015 roku. Zastąpienie go wspólną walutą europejską przyczyniło się do wzrostu cen w tym kraju.

Litewski Bank poinformował, że lity, które są posiadaniu mieszkańców kraju, stanowią około ośmiu procent wszystkich pieniędzy, będących w obiegu w momencie wejścia Litwy do strefy euro. Gdyby Litwini zdecydowali się je wymienić na euro, oddaliby do banku jedenaście ton banknotów oraz około tysiąca sześciuset ton monet. Jednak - jak zaznacza w komunikacie Litewski Bank - duża część tej sumy nigdy nie zostanie zwrócona. Część pieniędzy uległa prawdopodobnie zniszczeniu, ale niektórzy Litwini zachowali je też sobie na pamiątkę.

Jak podał w ubiegłym roku Litewski Departament Statystyki, wejście do strefy euro przyczyniło się do wzrostu cen produktów oraz usług nawet o 40 procent, a to budzi niezadowolenie mieszkańców kraju. Ekonomiści podkreślają, że obecnie ceny na Litwie są zbliżone do cen w krajach Europy Zachodniej, przy czym wynagrodzenie stanowi tylko około jednej trzeciej średniego wynagrodzenia w Unii Europejskiej.

Z kolei Ministerstwo Bezpieczeństwa Socjalnego i Pracy poinformowało, że od pierwszego stycznia płaca minimalna na Litwie wzrosła do 400 euro i że jest niższa niż w pozostałych krajach bałtyckich. Na Łotwie płaca minimalna wzrosła do 430 euro, a w Estonii do 500 euro.

Litwa weszła do strefy euro 1 stycznia 2015 roku.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt