Logo Polskiego Radia
Print

Nord Stram 2 w ogniu krytyki niemieckiej prasy

IAR
Dariusz Adamski 29.12.2017 12:14
Niemiecki dziennik "Die Welt" krytykuje plany budowy dwóch kolejnych nitek gazociągu Nord Stream
Foto: nord-stream2.com/Axel Schmidt

Zdaniem gazety "Nord Stream 2", który ma bezpośrednio połączyć Rosję i Niemcy jest kontrowersyjnym projektem politycznym, który może w konsekwencji doprowadzić do izolacji Niemiec na arenie międzynarodowej.

"Nord Stream 2" jest krytykowany przez organizacje ekologiczne, Unię Europejską, USA, Polskę, kraje nadbałtyckie, a nawet Bundeswerę - wylicza "Die Welt". "Angela Merkel, która wspiera projekt musi zdawać sobie sprawę, że żaden projekt rosyjskiego "Gazpromu" nie jest czystą gospodarczą inwestycją" - czytamy w "Die Welt", który dodaje, że doskonale wiedzą o tym także firmy wspierające finansowo budowę gazociągu. "Trudno zrozumieć, dlaczego Polsce zarzuca się brak solidarności, za to, że odmawia przyjęcia uchodźców, gdy równocześnie Niemcy odmawiają solidarności w kwestiach energetycznych" - pisze "Die Welt". Gazeta obala m.in. mit, jakoby w przyszłości "Nord Stream 2" zapewnił nowe miejsca pracy, przypominając, że pierwsze dwie nitki "Nord Stream 1" zapewniły stałe zatrudnienie 13-tu osobom.

Nord Stream 2 to projekt dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego. Polska, kraje bałtyckie, Ukraina, a także Unia Europejska sprzeciwiają się projektowi.

PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt