Logo Polskiego Radia
Print

Poświąteczne akcje charytatywne

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 28.12.2017 13:14
  • Poświąteczne akcje charytatywne [posłuchaj]
Święta minęły a Twoja lodówka pęka w szwach? Możesz pozbyć się jedzenia i jednocześnie pomóc najuboższym!
Foto: PR24

Ostatni dzień społecznej akcji "Podziel się posiłkiem z bezdomnymi”. Po raz szósty w pięćdziesięciu miastach Polski zbierane jest jedzenie, które zostało po świętach.

Kierowcy-wolontariusze zawożą nadwyżkę żywności do jadłodajni dla bezdomnych i ubogich osób - tłumaczy organizatorka akcji Maria Skołożyńska.

Na stronie internetowej www.podzielmysie.pl znajduje się spis jadłodajni, do których można samodzielnie zawieźć żywność. Poprzez tę stronę, po wypełnieniu formularza, można również umówić się z kierowcą-wolontariuszem, który odbierze z naszych domów jedzenie i zawiezie do jadłodajni.

Ponad 770 ton żywności trafiło do najbardziej potrzebujących również dzięki tegorocznej Przedświątecznej Zbiórce Żywności, organizowanej przez Federację Polskich Banków Żywności.

W akcję zaangażowanych było 55 tysięcy wolontariuszy w ponad pięciuset miejscowościach. Żywność zbierano w około trzech tysiącach sklepów. Dzięki ofiarności Polaków wspierających zbiórkę, przed świętami udało się przygotować ponad półtora miliona posiłków dla najuboższych. „Skala pomocy jest bardzo duża” - powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej Monika Archicińska z Federacji Polskich Banków Żywności.Zebrane artykuły trafiły do magazynów Banków Żywności, a następnie zostały przekazane organizacjom pozarządowym, wspierającym najbardziej potrzebujących.

Maria Kowalewska z Federacji Polskich Banków Żywności wyjaśnia, że na stronie internetowej www.niemarnuje.bankizywnosci.pl można znaleźć wiele porad, co zrobić z jedzeniem, które zostało po świętach. Podkreśla, że można znaleźć tam informacje dotyczące tego, w jaki sposób przechować świąteczne potrawy.

Z kolei Monika Archicińska zachęca do tego, aby żywnością, która pozostała po świętach, podzielić się z potrzebującymi. „Często nie zdajemy sobie sprawy, że obok nas jest osoba, która potrzebuje. W naszej okolicy są również organizacje pozarządowe, które przekazują żywność osobom potrzebującym, warto rozejrzeć się za takimi organizacjami” - mówi Monika Archicińska i zachęca do wspierania Banków Żywności. Zaznacza, że każda złotówka to możliwość przekazania szesnastu posiłków najbardziej potrzebującym.

W Polsce są 32 Banki Żywności. Można je wspierać poprzez stronę www.wspieraj.bankizywnosci.pl. Rocznie Banki zagospodarowują około sto tysięcy ton artykułów spożywczych, które trafiają do około miliona ośmiuset tysięcy osób.

Idea Banków Żywności zrodziła się w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych z potrzeby zagospodarowania nadwyżek wyrobów spożywczych. W Europie pierwsze Banki Żywności powstały w latach 80. Pierwszy Bank Żywności w Polsce utworzono w 1993 roku przy fundacji "Pomoc Społeczna SOS” .

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt