Logo Polskiego Radia
Print

F-16 "Jastrząb" na służbie od 15 lat

IAR
Dariusz Adamski 27.12.2017 12:23
  • Michał Likowski z magazynu wojskowego "Raport" przypomina, że 15 lat temu mieliśmy do czynienia z zamówieniem przełomowym dla armii (IAR)
Mija 15 lat od decyzji w sprawie zakupu dla wojska samolotów wielozadaniowych F-16. "Przełomowy kontrakt"
Polski F-16 Block + Polski F-16 Block + IAR/Krystian Dobuszyński

Ówczesne kierownictwo resortu obrony 27 grudnia 2002 roku poinformowało, że oferta amerykańskiego koncernu Lockheed Martin spełnia wymogi techniczne i taktyczne polskiej armii. Umowę pomiędzy rządami Polski i USA podpisano w następnym roku. Pierwsze cztery nowoczesne myśliwce z biało-czerwoną szachownicą na skrzydłach przyleciały do bazy lotniczej w Krzesinach dopiero kilka lat od rozstrzygnięcia kontraktu. W listopadzie 2006 roku odbyło się oficjalne powitanie z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Matką chrzestną samolotu została Pierwsza Dama Maria Kaczyńska. Maszyny dostały polską nazwę "Jastrząb". Ostatnie trzy sztuki F-16 dostarczono do Polski w grudniu 2008 roku.

Polska zamówiła od amerykańskiego partnera w sumie 48 wielozadaniowych samolotów F-16. Żywotność maszyn obliczono na 8 tysięcy godzin. Oznacza to, że przy średnim nalocie 200 godzin powinny służyć w polskiej armii około 40 lat.

Maszyny stacjonują w dwóch bazach lotniczych: w Krzesinach i Łasku. Samoloty z tej drugiej bazy służą obecnie w Kuwejcie w ramach międzynarodowej operacji przeciwko tak zwanemu Państwu Islamskiemu. Polskie samoloty patroloują przestrzeń powietrzną nad Irakiem, a zrobione w trakcie lotów zdjęcia są wykorzystywane do działań taktycznych prowadzonych przez sojusznicze oddziały na ziemi.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt