Logo Polskiego Radia
Print

Reforma podatkowa w USA przyjęta. "To rewolucja"

IAR / PAP
Dariusz Adamski 21.12.2017 09:24
  • USA: reforma podatkowa przyjęta. Relacja Jana Pachlowskiego (IAR)
Reforma, przyjęta przez obie Izby Kongresu, jest największą w Stanach Zjednoczonych od trzech dekad
Donald Trump przemawia chwilę po przyjęciu reformy podatkowej w USA Donald Trump przemawia chwilę po przyjęciu reformy podatkowej w USA PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Podpis pod nową ustawą uchwaloną tylko głosami Republikanów złoży prezydent Donald Trump. To pierwsze legislacyjne zwycięstwo Trumpa jako prezydenta.

Nowe przepisy wejdą w życie w roku 2019. Sondaże wskazują, że dwie trzecie Amerykanów nie jest z nich zadowolona. Przeciwnicy zmian uważają, że na reformie podatkowej skorzystają przede wszystkim najbogatsi oraz olbrzymie korporacje, a nie najbiedniejsi czy klasa średnia.

Wskazują też, że na skutek reformy zadłużenie państwa w ciągu 10 lat ma wzrosnąć o półtora biliona dolarów. Senat przyjął ustawę podatkową wczoraj w nocy czasu w Polsce. Wszyscy republikanie głosowali za, przeciwni byli demokraci.

Wcześniej zgodnie z przewidywaniami ustawę podatkową przyjęła Izba Reprezentantów. Jednak według wymogów proceduralnych, w ostatnim momencie zostały do projektu wprowadzone drobne zmiany, które zaaprobował Senat. Z tego powodu głosowanie w izbie niższej Kongresu zostało dzisiaj powtórzone. Przyjęcie nowych przepisów było tylko formalnością.

IAR/dad

tags: budżet, podatki, USA
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt