Logo Polskiego Radia
Print

Szef MSZ w USA. Rozmowy o dostawach paliw

IAR / PAP
Dariusz Adamski 16.12.2017 10:05
  • Rozmowy o gazie w Houston. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
O dalszej dywersyfikacji dostaw energii do Polski rozmawiał w USA minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski
Witold Waszczykowski rozpoczął wizytę w Houston od spotkania z członkami Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej. Witold Waszczykowski rozpoczął wizytę w Houston od spotkania z członkami Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej. twitter.com/PolishEmbassyUS

Szef polskiej dyplomacji spotkał się w Houston w Teksasie z przedstawicielami amerykańskiego potentata energetycznego Exxon Mobile oraz eksportera skroplonego gazu - firmy Cheniere Energy.

Minister Witold Waszczykowski odwiedził położoną na dalekich przedmieściach Houston siedzibę korporacyjną Exxon Mobile.

W supernowoczesnym kompleksie biurowym zbudowanym ze szkła i stali szef polskiej dyplomacji rozmawiał o uniezależnieniu Polski od dostaw energii z Rosji oraz o współpracy energetycznej w ramach inicjatywy Trójmorza. - Otwieramy drogę do dużego obszaru w Europie, ponieważ ta inicjatywa łączy 12 państw, a zainteresowanie jest większe. To jest duży region odbiorców - podkreślił minister, zwracając uwagę, że Exxon należy do najpotężniejszych graczy na rynku energii.

Towarzyszący ministrowi Waszczykowskiemu prezes polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Piotr Woźniak powiedział, że rozmowy z Exxon Mobile dotyczą miedzy innymi kwestii dostępu do złóż gazu na Morzu Północnym, które znajdują się w dyspozycji tego koncernu.

- Im więcej będziemy mieli własnego gazu na Morzu Północnym, tym lepsze będą warunki dostaw do nas, do Polski i tym lepsza nasza pozycja jako firmy. W ubiegłym roku zaczęliśmy eksportować gaz na Ukrainę i znakomicie się ten biznes rozwija - podkreślił.

Prezes PGNiG wraz z ministrem Witoldem Waszczykowskim spotkali się także z przedstawicielami firmy Cheniere, która eksportuje do Polski skroplony gaz LNG.

W sobotę obaj odwiedzą terminal portowy Sabine Pass, z którego w czerwcu tego roku wysłano pierwszy transport tego surowca do Świnoujścia. Od przyszłego roku będą stamtąd odpływały dostawy skroplonego gazu dla Polski w ramach 5-letniego kontraktu, który polska spółka PGNiG zawarła z brytyjską Centrica LNG Company.

W sobotę Waszczykowski otworzy też konsulat generalny RP w Houston.

Wizyta potrwa do poniedziałku

PAP/IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt