Logo Polskiego Radia
Print

Polski eksport rekordowy. Imponująca końcówka roku

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 16.12.2017 00:32
Eksport towarów z Polski wzrósł w październiku o 15,4 procent licząc rok do roku - podał NBP
Foto: pixabay.com/CC0 Public Domain

Eksport towarów z Polski wzrósł w październiku o 15,4 procent licząc rok do roku – tak wynika z danych przedstawionych przez Narodowy Bank Polski.

Imponująca końcówka

Polski eksport radzi sobie coraz lepiej – skomentował na antenie Polskiego Radia 24 ekonomista Piotr Soroczyński. Jak zauważył, gdyby przeprowadzono sondę na początku tego roku, jakie mogą być wyniki dla całego tego roku to już w granicach 6, 8 proc. wzrostu, wszyscy by mówili, że są to przesadne prognozy. Tymczasem wyniki pierwszych 10 miesięcy tego roku pokazują wzrost w ujęciu euro powyżej 10 proc., a cały rok może być w granicach 11 proc.

– Końcówka roku jest w ogóle imponująca – ocenił Piotr Soroczyński.

Jest kilka elementów, które wpływają na dobre wyniki polskiego eksportu.

Nasze towary coraz popularniejsze

Myślę, że nie spodziewaliśmy się popytu wysokiego z co najmniej kilku kierunków. Owszem wszyscy liczyli, że nasi główni partnerzy z UE będą brali trochę więcej towaru (...), ale trzeba przyznać, że popyt na nasze towary w granicach 10, 11 proc. to jest bardzo dużo zwłaszcza, że oni w większości notują wzrost około 2 proc. i można by się spodziewać wzrostu naszego eksportu o 6 proc.

Zdaniem rozmówcy, widać, że nasi przedsiębiorcy są w stanie zaprezentować nasze towary jako lepsze jakościowo i jeszcze trochę tańsze. Okazuje się, że tamtejsi klienci coraz chętniej korzystają z marek, których do tej pory nie używali i je kupują.

Zdaniem ekonomisty, coraz bardziej prawdopodobne jest, że w tym roku padnie kolejny rekord, a wartość polskiego eksportu może przekroczyć 200 mld euro.

NRG/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt