Logo Polskiego Radia
Print

Minister Witold Waszczykowski w USA

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 14.12.2017 20:00
  • Minister Witold Waszczykowski z wizytą w USA [posłuchaj]
Minister spraw zagranicznych rozpoczął wizytę w USA od spotkania z amerykańskimi biznesmenami polskiego pochodzenia
fot.PAP/Marcin Obara

Szef polskiej dyplomacji przebywa w Houston w Teksasie, gdzie jutro otworzy polski Konsulat Generalny.

Program pobytu przewiduje także wizytę w terminalu gazu LNG, który stąd jest eksportowany do Polski.

Minister Witold Waszczykowski spotkał się z przedstawicielami polsko-amerykańskiej Izby Handlowej z Houston. Organizacja ta skupia głownie polonijnych lub związanych z Polską biznesmenów działających w Teksasie.

Dziś minister będzie mieć dwa spotkania związane z polityką dywersyfikacji dostaw energii do naszego kraju. Najpierw spotka się z przedstawicielami filmy Cheniere Energy, która podpisała umowę z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem na dostawy do naszego kraju skroplonego gazu LNG. Później będzie rozmawiał z kierownictwem firmy energetycznej Exxon Mobile.

Jutro minister odwiedzi terminal portowy Sabine Pass, z którego w czerwcu tego odpłynął statek z pierwszą dostawą skroplonego gazu do Świnoujścia. Podczas tej wizyty szefowi polskiej dyplomacji będzie towarzyszył prezes PGNiG Piotr Woźniak.

Głównym punktem wizyty ministra Witolda Waszczykowskiego w USA będzie jutrzejsze uroczyste otwarcie Konsulatu Generalnego RP w Houston. Będzie on obejmował swoim zasięgiem siedem stanów środkowego zachodu USA: Arkansas, Kansas, Luizjanę, Missisipi, Nowy Meksyk, Oklahomę i Teksas.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt