Logo Polskiego Radia
Print

Polska gospodarka rośnie szybciej niż zakładano

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 30.11.2017 13:02
  • PKB rośnie dzięki konsumpcji. Rosną też inwestycje.mp3
4,9 procent wyniósł w ujęciu rocznym wzrost PKB w trzecim kwartale tego roku - poinformował GUS
Foto: pixabay.com/CC0 Public Domain
4,9 procent wyniósł w ujęciu rocznym wzrost PKB w trzecim kwartale tego roku - poinformował Główny Urząd Statystyczny. To więcej niż wskazywały pierwotne szacunki instytucji.
Główny ekonomista banku Credit Agricole Jakub Borowski wyjaśnia, że za wzrost gospodarczy wciąż odpowiada rosnąca konsumpcja Polaków. Tej sprzyjają rosnące płace i dobra sytuacja na rynku pracy. Rozmówca IAR wskazuje też na dobre nastroje konsumenckie.
Ekonomista zwraca także uwagę na rosnące inwestycje. Jakub Borowski przypomina, że inwestycje wzrosły w ujęciu rocznym o 3,3 procent. Jego zdaniem dynamika jest niska i wolniejsza od tempa wzrostu gospodarczego. Jak podaje GUS stopa inwestycji w relacji do PKB wyniosła 17,0 procent. Rok wcześniej było to 17,4 procent.
PKB wyrównany sezonowo wzrósł realnie o 1,2 procent w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 5,2 procent.

4,9 procent wyniósł w ujęciu rocznym wzrost PKB w trzecim kwartale tego roku - poinformował Główny Urząd Statystyczny. To więcej niż wskazywały pierwotne szacunki instytucji.

Główny ekonomista banku Credit Agricole Jakub Borowski wyjaśnia, że za wzrost gospodarczy wciąż odpowiada rosnąca konsumpcja Polaków. Tej sprzyjają rosnące płace i dobra sytuacja na rynku pracy. Rozmówca Polskiego Radia wskazuje też na dobre nastroje konsumenckie.

Ekonomista zwraca także uwagę na rosnące inwestycje. Jakub Borowski przypomina, że inwestycje wzrosły w ujęciu rocznym o 3,3 procent. Jego zdaniem dynamika jest niska i wolniejsza od tempa wzrostu gospodarczego.

Jak podaje GUS stopa inwestycji w relacji do PKB wyniosła 17,0 procent. Rok wcześniej było to 17,4 procent. PKB wyrównany sezonowo wzrósł realnie o 1,2 procent w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 5,2 procent.

IAR/PP

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt