Logo Polskiego Radia
Print

Można zatrzymać Nord Stream 2? Debata w PE

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 28.11.2017 08:59
  • W PE pierwsza dyskusja o proponowanych zmianach w dyrektywie gazowej. Relacja Beaty Płomeckiej
W PE pierwsza dyskusja o zmianach w dyrektywie gazowej, która ma zatrzymać budowę drugiej nitki Gazociągu Północnego
Elementy instalacji gazociągu Nord Stream 2Elementy instalacji gazociągu Nord Stream 2Zdjęcie ilustracyjne Foto: materiały prasowe Nord Stream

W Parlamencie Europejskim dziś pierwsza dyskusja o proponowanych zmianach w dyrektywie gazowej, która ma zatrzymać budowę drugiej magistrali Gazociągu Północnego. Nowelizacją zajmą się europosłowie z parlamentarnej komisji przemysłu, badań i energii. Gazociąg Północny jest poprowadzony po dnie Bałtyku i łączy Rosję z Niemcami.

Zmiany w dyrektywie zaproponowała Komisja Europejska. Chodzi o doprecyzowanie unijnych przepisów, by obejmowały one wszystkie gazociągi, także te importowe, łącznie z drogą morską.

Gdyby Nord Stream 2 został w całości objęty unijnym prawem, wtedy realizacja tej inwestycji stałaby się nieopłacalna.

Komisja Europejska proponując nowelizację przepisów zaapelowała o priorytetowe potraktowanie sprawy.

Na ten apel odpowiedział już sprawozdawca z ramienia europarlamentu, szef komisji przemysłu, badań i energii Jerzy Buzek.

- My w Parlamencie Europejskim możemy znowelizować to prawo dotyczące gazu w ciągu paru miesięcy, a więc błyskawicznie - mówił niedawno Polskiemu Radiu europoseł Jerzy Buzek.

Gorzej wygląda sytuacja wśród państw członkowskich, które są w tej sprawie podzielone. A ostatnio - jak informowało Polskie Radio - Niemcy próbują opóźnić prace domagając się szczegółowych analiz prawnych i studium wykonalności.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt