Logo Polskiego Radia
Print

W Brukseli o unijnym budżecie

IAR / PAP
Dariusz Adamski 17.11.2017 14:34
  • W Brukseli rozmowy o budżecie UE na przyszły rok - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
W Brukseli trwają negocjacje przedstawicieli krajów UE i Parlamentu Europejskiego dotyczące budżetu na przyszły rok
Komisja Europejska/materiały prasowe

Duże rozbieżności co do poziomu wydatków i zobowiązań uniemożliwiały do tej pory porozumienie. Europarlament chce zwiększenia puli pieniędzy, na co unijne rządy nie chciały się zgodzić. Propozycja europosłów to niecałe 147 miliardów euro na płatności, kraje członkowskie są gotowe zaakceptować budżet o nieco ponad 2 miliardy euro skromniejszy. Jeśli natomiast chodzi o zobowiązania, to Parlament Europejski chce, by wyniosły one ponad 162 miliardy euro, a unijne kraje proponują uszczuplenie tej propozycji o 3 miliardy euro.

Dla Polski w tych negocjacjach ważne będzie utrzymanie pułapów na politykę spójności i politykę rolną, które zaproponowała Komisja Europejska. Zwiększyła ona poziom finansowania w porównaniu z wcześniejszymi latami. Ponad 55 miliardów euro na fundusze strukturalne i inwestycyjne dla regionów i unijnych krajów oraz prawie 60 miliardów euro dla rolników i na rozwój obszarów wiejskich - to propozycja Komisji. Ponadto Polsce zależy na zwiększeniu finansowania dla specjalnej grupy ekspertów walczącej z rosyjską propagandą. Mimo obietnic, nie zagwarantowano nowych pieniędzy w tegorocznym, unijnym budżecie. Teraz ma być kolejne podejście o co zaapelowała większość unijnych ministrów spraw zagranicznych na poniedziałkowym spotkaniu. "Wierzymy, że zakończymy nasze spotkanie pozytywnym rozstrzygnięciem. Deklaracja co do woli porozumienia płyną ze wszystkich stron" - powiedział jeden z głównych negocjatorów, Mart Kivine, wiceminister finansów Estonii, kierującej pracami Unii.

Jeśli dziś nie będzie porozumienia, wyznaczona zostanie nowa data, ale musi być ono osiągnięte przed 20 listopada. Jeśli i kolejne rozmowy zakończą się fiaskiem, wtedy Komisja Europejska będzie musiała przedstawić nowy projekt budżet na przyszły rok.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt