Logo Polskiego Radia
Print

Wzrasta współpraca gospodarcza Polski i Białorusi

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 10.11.2017 15:33
  • Wzrasta współpraca gospodarcza Polski i Białorusi [posłuchaj]
Ambasador Polski na Białorusi uważa, że ocieplenie klimatu w relacjach między krajami sprzyja aktywizacji współpracy
Konrad Pawlik i Aleksander ŁukaszenkaKonrad Pawlik i Aleksander Łukaszenkaminsk.msz.gov.pl

W wywiadzie dla rozgłośni Radio Swaboda ambasador powiedział, że w ciągu ostatniego roku wymiana handlowa między Polską a Białorusią wzrosła o 10 procent.

Konrad Pawlik powiedział, że w bieżącym roku obroty handlowe między Polską a Białorusią mogą wynieść nawet 2 i pół miliarda dolarów. Zaznaczył, że Polska jest obecnie trzecim partnerem handlowym Białorusi i czwartym pod względem inwestycji. Dyplomata zwrócił uwagę, że w ostatnich latach wzrasta liczba obywateli Białorusi pracujących w Polsce sezonowo. W pierwszym półroczu w naszym kraju pracowało około 25 tysięcy Białorusinów.

Ambasador Pawlik, pytany o sytuację wokół Związku Polaków na Białorusi, nieuznawanego przez władze w Mińsku, powiedział, że na razie w tej kwestii nie ma postępu. Wywołuje ona jednak mniejsze napięcie, niż jeszcze kilka lat temu. Ambasador podkreślił, że dla Warszawy najważniejszą rzeczą jest, aby Polacy mieszkający na Białorusi niezależnie od swoich poglądów mogli czuć się komfortowo, uczyć się języka ojczystego i kontynuować tradycje swoich przodków.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt