Logo Polskiego Radia
Print

Optymistyczne prognozy gospodarcze KE dla Polski

IAR / PAP
Dariusz Adamski 09.11.2017 12:38
  • KE podnosi prognozy wzrostu gospodarczego dla strefy euro. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Komisja Europejska przewiduje, że polska gospodarka będzie się w tym roku rozwijała w tempie 4,2 procent PKB
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnepixabay/CC0 License

Według prognoz, najwyższy wzrost, na poziomie 5,7 procent PKB, zanotuje Rumunia. Polska pod tym względem ma się znaleźć na siódmym miejscu, razem z Łotwą.

Unijni eksperci w uzasadnieniu nowych prognoz piszą o poprawie klimatu inwestycyjnego w Polsce, wynikającej między innymi z lepszego wykorzystania funduszy unijnych. Wskazują także, że wzrost PKB naszego kraju jest napędzany popytem wewnętrznym - takie stwierdzenie znalazło się w tytule analizy.

Komisja Europejska przewiduje, że w przyszłym roku polski PKB wzrośnie o 3,8 procent. To także nieco bardziej optymistyczna prognoza od poprzedniej.

Deficyt na poziomie 1,7 PKB, ale wzrośnie

Według Komisji Europejskiej, deficyt finansów publicznych zarówno w tym, jak i w przyszłym roku ma wynieść 1,7 procent PKB i być niższy od przewidywanego kilka miesięcy temu, kiedy była mowa o 2,9 procent PKB. Komisja napisała, że stanie się tak głównie dzięki lepszej ściągalności podatków i wyższych przychodach ze składek socjalnych. Ale później jeszcze bardziej przyspieszą inwestycje, co - jak przewiduje Komisja - w 2019 roku podniesie deficyt, podbije go także obniżenie wieku emerytalnego. Według Brukseli będzie on poziomie 1,9 procent PKB.

Strefa euro na plusie

Bruksela przedstawiła także prognozy wzrostu gospodarczego dla strefy euro. Według ekspertów, w tym roku będzie się ona rozwijać w tempie 2,2 procent PKB. W przyszłym roku ma to być 2,1 procent.

NRG/IAR/PAP/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt