Logo Polskiego Radia
Print

Samochody elektryczne na minuty

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 06.11.2017 12:48
  • Miłosz Franaszek, dyrektor ds. architektury systemów i wsparcia sprzedaży w Enigmie o Vozilli [posłuchaj]
Wrocław pionierem. Wypożyczanie aut elektrycznych okazuje się być dobrym sposobem na smog i korki
PAP, fot. Maciej Kulczyński

W stolicy Dolnego Śląska ruszyła pierwsza w kraju wypożyczalnia aut elektrycznych, działająca na zlecenie samorządu.

Od 4 listopada wrocławianie mogą korzystać z aut elektrycznych oferowanych przez miejską wypożyczalnię. To pierwszy taki projekt w Polsce.

Wypożyczalnia działa pod marką Vozilla. Projekt to wynik podpisanej w ubiegłym roku umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym między wrocławskim samorządem a firmą Enigma. Obowiązująca przez 5 lat umowa zakłada uruchomienie i prowadzenie miejskiej wypożyczalni samochodów elektrycznych.

„Vozilla, obok wypożyczalni rowerów miejskich oraz miejskich autobusów i tramwajów, będzie stanowić nowoczesne uzupełnienie systemu komunikacyjnego miasta” – poinformowała Małgorzata Szafran z biura prasowego wrocławskiego magistratu.

Docelowo w wypożyczalni będzie znajdować się 190 aut osobowych i 10 samochodów typu VAN. „Usługa jest realizowana w systemie free floating, auto na minuty. Dla użytkownika oznacza to usługę +all inclusive+ – w ramach opłaty zawarte są koszty rezerwacji, jazdy i parkowania” – podkreśliła Szafran.

Magistrat wyznaczył specjalne miejsca parkingowe dla tych pojazdów. Pomysł, według oczekiwań urzędników, powinien wpłynąć na zmniejszenie korków. Poprawi też jakość powietrza w mieście – w związku z tym, że auta elektryczne nie emitują spalin.

Wiecej o projekcie w rozmowie Katarzyny Semaan z Miłoszem Franaszkiem z Enigmy.

PAP/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt