Logo Polskiego Radia
Print

Budżet 2018: rusza poselska debata

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 10.10.2017 13:22
W Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy budżetowej na 2018 rok
PAP/Tomasz Gzell

Rusza poselska debata budżetowa. Dziś w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy budżetowej na 2018 rok.

Projekt ustawy przewiduje, że wzrost Produktu Krajowego Brutto w przyszłym roku ma wynieść 3,8 procent, średnioroczna inflacja 2,3 procent, a deficyt budżetowy nie przekroczy 41 i pół miliarda złotych.

Ekonomista: to dość ostrożny budżet

W opinii dyrektora Departamentu Analiz Ekonomicznych BZ WBK Piotra Bielskiego, to dość ostrożny budżet. "Można dostrzec parę zakładek, które powodować będą, że nawet gdyby sytuacja byłaby trochę gorsza niż Ministerstwo Finansów zaplanowało, to jest przestrzeń do reagowania" - dodał.

Komisja finansów przyjęła harmoogram prac nad budżetem na przyszły rok. Sprawozdanie najpóźniej do 1 grudnia

Najpóźniejszym terminem, w którym sejmowa Komisja Finansów Publicznych ma przyjąć sprawozdanie dotyczące projektu budżetu na 2018 r. jest 1 grudnia tego roku - wynika z przyjętego we wtorek harmonogramu prac nad projektem ustawy budżetowej.

We wtorek sejmowa komisja finansów przyjęła harmonogram prac ws. projektu budżetu państwa na 2018 r.

Zgodnie z nim do 3 listopada komisje branżowe mają dostarczyć opinie ws. projektu. Opinie poszczególnych komisji będą rozpatrywane przez komisję finansów od 6 do 29 listopada.

Jak poinformował podczas posiedzenia komisji finansów jej przewodniczący Jacek Sasin (PiS), najpóźniejszą datą przyjęcia sprawozdania ws. projektu budżetu przez komisję jest 1 grudnia br.

Mateusz Morawiecki: budżet trudny, ale odpowiedzialny

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki mówił po przyjęciu projektu ustawy budżetowej przez Radę Ministrów, że budżet na przyszły rok jest budżetem trudnym, jednak bardzo odpowiedzialnym. "Budżetem, który stosuje w pełni obowiązującą dzisiaj stabilizującą regułę wydatkową, który gwarantuje stabilność finansów publicznych państwa. Jest budżetem prorozwojowym gospodarczo i przede wszystkim jest budżetem, który pomógł nam zbudować Polskę solidarną, Polskę zasadniczo inną niż była parę lat temu" - mówił.

Wydatki sięgną 400 mld zł, w tym 75 mld zł na cele społeczne

Podkreślił, że dzięki takiemu budżetowi na cele społeczne można wydawać 75 miliardów złotych, podczas gdy parę lat temu było to 19 miliardów złotych. Morawiecki wskazał, że wydatki budżetu sięgną w przyszłym roku prawie 400 mld zł.

"Kwota dochodów (...) wzrasta z 324 mld złotych na 355 mld zł, kwota wydatków samego budżetu państwa z 384 mld zł do 397 mld zł" - powiedział. Zaznaczył, że wydatki też są w innych częściach całego sektora finansów publicznych, więc łączna kwota wszystkich wydatków jest - jego zdaniem - bezprecedensowa.

Zapewnione środki na waloryzację i obniżkę emerytur

"Ona wiąże się przede wszystkim z dwukrotną rewaloryzacją emerytur oraz z obniżką wieku emerytalnego, na co między marcem tego roku, a końcem przyszłego roku wydajemy około 20 miliardów złotych więcej. Łączna kwota wydatków to 38,8 miliarda zł" - poinformował.

Deficyt sektora finansów publicznych wyniesie 2,7 proc. PKB

Dodał, że założono deficyt całego sektora finansów publicznych, zgodnie z metodologią Eurostatu na poziomie 2,7 proc. do PKB. Natomiast zgodnie z metodologią krajową deficyt budżetu państwa ma nie przekroczyć 41,5 mld zł. Według Morawieckiego przyrost poziomu długu będzie bezpieczny, wynika z deficytu budżetowego i pozwoli na zmniejszenie naszego uzależnienia od emisji długu.

Wzrost PKB wyniesie 3,8 proc.

Wicepremier poinformował, że bardzo wiele parametrów budżetowych zależy od tego, jakie dane wyjściowe są w nim zawarte. "My te dane wkładamy bardzo odważne" - powiedział. Zgodnie z projektem przyjęto, że PKB wzrośnie w ujęciu realnym o 3,8 proc., a średnioroczna inflacja wyniesie 2,3 proc. Zdaniem Morawieckiego są to dość optymistyczne wskaźniki z punktu widzenia budżetowego i z punktu widzenia długu publicznego. Nie odbiegają też mocno od analiz poszczególnych instytucji finansowych, które oceniają polską gospodarkę, jak np. agencji ratingowych.

Wyjaśnił, że wzrosną wydatki większości dysponentów. "Blisko 40 miliardów to wzrost wydatków na wielu pozycjach (...). Chcemy też coraz mocniej przesuwać akcenty budżetowe na wydatki inwestycyjne" - dodał. Zastrzegł, że nie będzie tego bardzo widać w 2018 r. "Tam polegamy głównie na wydatkach kredytowych związanych z Polskim Funduszem Rozwoju. Na tym będziemy opierać inwestycje" - wyjaśnił.

Zapewnił, że z roku na rok będą rezerwowane większe kwoty na wydatki infrastrukturalne. Planowane są w najbliższych latach wydatki na drogi kolejowe oraz inne wydatki związane z realizacją programów inwestycyjnych, w tym na Centralny Port Komunikacyjny.

Omawiając stronę dochodową budżetu ocenił, że wielki osiągnięciem jest dwucyfrowa dynamika dochodów podatkowych. "Dochody dwóch głównych podatków, które były w stagnacji przez 8 lat, VAT i CIT (...), rosną powyżej 10 proc. rok do roku, co nasi oponenci polityczni kwestionowali niecałe 12 miesięcy temu" - mówił wicepremier. "Z punktu widzenia uszczelniania systemu podatkowego realizujemy krok po kroku naszą strategię" - podkreślił.

Duży skok wydatków na politykę obronną

Morawiecki dodał, że w budżecie znalazły się środki na zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego kraju. "Znaczący, skokowy wzrost zobaczycie państwo w wydatkach na politykę obronną roku 2018. To też pozwoli nam bardzo mocna akcentować naszą pozycję w ramach NATO" - ocenił.

Wicepremier pytany był m.in. o to, czy deficyt w przyszłym roku będzie niższy od założonego w projekcie oraz czy budżet przyszłoroczny przewiduje reformę OFE.

"Przyjęliśmy bardzo bezpieczne, konserwatywne założenia, co do liczby osób, która odejdzie z rynku pracy (...). Staramy się zakomunikować z panią minister Rafalską wszystkim osobom, które mogłyby zostać na rynku pracy, że każdemu opłaca się pozostać na rynku pracy, ponieważ emerytura przyrośnie o ok. 8 proc. po roku (...). Jednak te założenia (w projekcie budżetu - PAP) są bezpieczne - i mając na uwadze, że wzrost dochodów założony w budżecie jest bardzo ambitny - zaplanowaliśmy deficyt sektora finansów publicznych na około 50 mld zł, a deficyt budżetu państwa - około 40 mld zł" - powiedział.

Podkreślił, że bardzo by chciał, aby za kilka lat budżet był bardziej zrównoważony. "Ale to jest kwestia rozwoju gospodarczego, długoterminowego uszczelnienia systemu finansowego, wydatków społecznych, partycypacji osób na rynku pracy. Myślę, że - tak jak pokazujemy od dwóch lat - pomimo wielkich wydatków społecznych deficyt budżetowy de facto maleje, czy deficyt sektora finansów publicznych, bo on tak naprawdę się liczy" - powiedział.

Poinformował ponadto, że OFE nie mają wpływu na budżet. "My nie zakładamy na przyszły rok wpływu z tytułu OFE do budżetu. Wręcz przeciwnie, OFE cały czas kosztują nas kilka miliardów złotych. Założyliśmy ten koszt również w przyszłym roku bezpiecznie" - powiedział.

Dodał, że poprzedni rząd "skonsumował" 160 mld zł z OFE. "My nie robimy tego, a jednak mamy deficyt bardzo mocno pod kontrolą" - podkreślił.

W projekcie zaplanowano, że dochody budżetu państwa wyniosą 355,7 mld zł, a wydatki – 397,2 mld zł. Tym samym dopuszczono deficyt, który ma nie przekroczyć 41,5 mld zł. Natomiast deficyt sektora finansów publicznych (liczony według metodologii UE) określono na poziomie 2,7 proc. PKB.

Założono, że PKB wzrośnie w ujęciu realnym o 3,8 proc., średnioroczna inflacja wyniesie 2,3 proc., roczny fundusz wynagrodzeń w gospodarce narodowej oraz emerytur i rent zwiększy się przeciętnie w ujęciu nominalnym o 6,3 proc. Rząd spodziewa się przy tym wzrostu konsumpcji w ujęciu nominalnym o 5,9 proc.

IAR/PAP/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt