Logo Polskiego Radia
Print

Od stycznia wzrośnie kwota wolna od podatku

PR dla Zagranicy
Halina Ostas 03.10.2017 17:21
Zgodnie z zapowiedziami, kwota wolna od podatku wzrośnie z 6600 do 8000 złotych. Jest decyzja rządu
pixabay.com/CC0 License

Zgodnie z zapowiedziami, kwota wolna od podatku wzrośnie z 6600 do 8000 złotych. Rada Ministrów przyjęła na dzisiejszym posiedzeniu projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Nowa kwota wolna ma obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku. Zwiększono też dwukrotnie ulgi dla artystów i twórców. Roczny limit, do którego będzie można liczyć 50 procent kosztów uzyskania przychodów, zostanie zwiększony z ponad 80 tysięcy do ponad 160 tysięcy złotych rocznie.

W nowelizacji zajęto się też uszczelnieniem systemu podatku dochodowego od firm. Wysokość podatku płaconego przez duże przedsiębiorstwa ma być uzależniona od miejsca uzyskania przez nie przychodu. Ma to zapobiec transferowaniu zysków za granicę. Nowe rozwiązania mają w przyszłym roku przynieść wzrost dochodów z podatku CIT do 1,14 miliarda złotych. W ciągu 10 lat dochody sektora publicznego mają wzrosnąć o 17 miliardów.

W projekcie wprowadzono też minimalny podatek dochodowy dla właścicieli nieruchomości komercyjnych o wartości przekraczającej 10 mln zł, czyli między innymi biur i centrów handlowych. Projekt zmienia także zasady opodatkowania najmu.

Rząd przyjął dziś także między innymi nowelizację ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, które zakłada, że samorządy będą musiały przekazywać ministrowi finansów coroczne sprawozdanie na temat wpływów z podatków: od nieruchomości, rolnego i leśnego. Obecnie gminy nie mają takiego obowiązku.

IAR/ho

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt