Logo Polskiego Radia
Print

Jak sobie radzą polskie firmy na zagranicznych rynkach?

PR dla Zagranicy
Katarzyna Semaan 14.09.2017 13:47
  • Polskie firmy na zagranicznych rynkach [posłuchaj]
Mateusz Morawiecki powiedział, że po raz pierwszy na tak dużą skalę dokonują one ekspansji na innych rynkach.
Rysunek ilustracyjnyRysunek ilustracyjnywww.pixabay.com

Wicepremier, minister rozwoju i finansów potwierdza, że polskie firmy coraz lepiej radzą sobie na zagranicznych rynkach. W jego opinii, świadczy to o zdrowiu gospodarki polskiej, zwłaszcza mniejszych i średnich firm. "Kupowanie podmiotów zagranicznych przez polskie firmy, ten trend się teraz zaczął pierwszy raz wyraźnie" - dodał.

Zdaniem Mateusza Morawieckiego, jest to dobra prognoza na wzrost gospodarczy na najbliższe lata.

Minister na posiedzeniu Sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju przedstawił informację o realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Zwrócił uwagę między innymi na to, że mamy najniższe w historii bezrobocie, mówił też o programach społecznych uruchomionych w ostatnim czasie, a także też o sukcesie, jakim jest uszczelnianie systemu podatkowego. Podkreślił także, że bardzo ważne jest wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w naszej gospodarce. "Innowacyjność odmieniana przez wszystkie przypadki. Stawiamy na nią bardzo poważnie - wkrótce z panem premierem Gowinem przedstawimy kilka informacji dodatkowych dotyczących wsparcia badań i rozwoju w przyszłym roku" - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Poza tym, jak podkreślił, polskie firmy coraz śmielej wchodzą na rynki zagraniczne, po raz pierwszy na tak dużą skalę.

Poinformował również, że wartość polskiego eksportu, po raz pierwszy w historii, w tym roku może przekroczyć 200 mld euro. "To będzie duży sukces naszych eksporterów" - podkreślił wicepremier Morawiecki. Dodał, że wartość ta od stycznia do czerwca wzrosła, licząc rok do roku o 8,4 procent. Wyniosła 99 miliardów euro.

Strategia zakłada miedzy innymi, że przeciętny dochód gospodarstw domowych do 2020 roku ma wzrosnąć do 76-80 proc. średniej Unii Europejskiej, a do 2030 roku zbliżyć się do poziomu unijnej średniej.

IAR/ks

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt