Logo Polskiego Radia
Print

Jubileuszowe targi obronne w Kielcach

PR dla Zagranicy
Przemysław Pawełek Pawełek 05.09.2017 20:06
25. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego zaczął się od ważnych decyzji Ministerstwa Obrony Narodowej
Karabinki Msbs-k i Msbs-b, które już pod wspólną nazwą GROT mają wkrótce trafić do polskiej armii.Karabinki Msbs-k i Msbs-b, które już pod wspólną nazwą GROT mają wkrótce trafić do polskiej armii.Doxlulzem/Wikipedia (CC BY-SA 4.0)


Dwa miliardy złotych na cyberbezpieczeństwo, kontrakt na dostawę modułowych karabinków "Grot" dla polskiej armii oraz umowa o współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej z jej ukraińskim odpowiednikiem. To tylko niektóre z decyzji, jakie podjęło kierownictwo MON w ramach rozpoczętych w Kielcach targów obronnych.
W trakcie inauguracji 25. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego minister Antoni Macierewicz zapowiedział, że rozwój oddziałów specjalizujących się w zwalczaniu zagrożenia cybernetycznego będzie możliwy między innymi dzięki przejęciu spółki Exatel oraz powołaniu - w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej - spółki Qbit. "Szczyt NATO podjął decyzję o tym, że cyberprzestrzeń jest obszarem działalności militarnej, jest obszarem, na którym musimy być zdolni do skutecznej obrony w każdym momencie. Żeby to zrealizować trzeba zintegrować wysiłek naszego przemysłu" - powiedział szef MON.
W produkty służące do walki z zagrożeniem cybernetycznym, a które będzie wytwarzała rodzima zbrojeniówka, zostaną wyposażone specjalne oddziały. Szef MON podjął w trakcie pierwszego dnia targów decyzję o powołaniu biura ds. walki w cyberprzestrzeni. Ma ono koordynować zarówno szkolenia żołnierzy, jak i wdrażanie nowoczesnego sprzętu.
Ważną dla wojska decyzją jest również kupno modułowych karabinków z radomskiej fabryki broni. Łucznik dostarczy 53 tysiące karabinków Grot, 1000 jeszcze w tym roku. Wartość kontraktu to około 500 milionów złotych O zaletach "Grotów" opowiadał dziennikarzom - tuż po podpisaniu umowy - Antoni Macierewicz. "Olbrzymie możliwości, różnorodność używania w zależności od tego, jaka akcja jest podejmowana, jakie działania są realizowane. Tak wielofunkcyjnego karabinu jeszcze w polskiej armii nie było" - ocenił minister obrony.
Kolejna ważna decyzja to umowa pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową a jej ukraińskim odpowiednikiem. Według szefa MON pozwoli to połączyć potencjały obu państw i skutecznie konkurować z gigantami zbrojeniowymi z Europy. "Możemy doprowadzić do powstania takiego potencjału, który będzie mógł zagwarantować bezpieczeństwo własnemu państwu we wszystkich wymiarach: od broni rakietowej, przez czołgi, po drony i wszystkie inne rodzaje najnowocześniejszej broni, nie zapominając o działaniach w cyberprzestrzeni" - powiedział szef MON. Połączenie polskiego i ukraińskiego przemysłu obronnego ma pozwolić - jak mówił w Kielcach Antoni Macierewicz - na sprawniejsze przeprowadzenie modernizacji naszego wojska.
Minister obrony przypomniał, że przeprowadzony w tym roku Strategiczny Przegląd Obronny pokazał, jak duże opóźnienia mamy w produkcji, kupowaniu i dostarczaniu armii nowoczesnego uzbrojenia. "Ukazał konieczność reorientacji modernizacji technicznej polskiej armii. Ta reorientacja będzie wymagała wydatkowania w najbliższym 14-leciu powyżej 550 miliardów złotych" - powiedział Antoni Macierewicz.
Wydatki takie będą możliwe między innymi dzięki programowi zrównoważonego rozwoju, który opracował wicepremier Mateusz Morawiecki. Zakłada on zakupy sprzętu dla armii przede wszystkim u rodzimych producentów, a fundusze mają pochodzić z ustawowo zapisanych 2 procent PKB na obronność. Docelowo z budżetu państwa na odbudowę potencjału militarnego wojska i wzrost jego liczebności do 200 tysięcy żołnierzy, będzie przeznaczane 2,5 procent Produktu Krajowego Brutto.
Organizowane po raz 25 kieleckie targi obronne zgromadziły w tym roku ponad 600 wystawców z 27 krajów oraz kilkadziesiąt delegacji międzynarodowych. Połowę ekspozycji w halach wystawienniczych zajmują produkty rodzimej zbrojeniówki.

IAR/PP

tags: MON, obronność
Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt