Logo Polskiego Radia
Print

Białorusini wolą pracować w Polsce, jak w Rosji

IAR
Dariusz Adamski 31.07.2017 08:22
  • Białorusini coraz częściej jadą do pracy do Polski - relacja Włodzimierza Paca (IAR)
Białorusini coraz chętniej wybierają Polskę jako kierunek wyjazdu do pracy
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneIAR/Krystian Dobuszyński

Zmienia się statystyka wyjazdów zagranicznych Białorusinów w poszukiwaniu pracy. Jeszcze kilka lat temu najwięcej osób jechało pracować do Rosji. Teraz, coraz częściej jadą do Polski. Informują o tym mińskie media powołując się na słowa Jeleny Niestierczuk, szefowej programu „La Strada” na Białorusi - organizacji zajmującej się między innymi pomocą wyjeżdżającym za granicę.

Z danych wynika, że jeszcze 4 lata temu ponad połowa (53 procent) Białorusinów wyjeżdżała na zarobek do Rosji, a tylko 8 procent do Polski. W ubiegłym roku proporcje te niemal się wyrównały. Spośród tych, którzy zwracają się po informacje do organizacji „La Strada”, 22 procent wybrało pracę w Polsce, a 27 procent w Rosji.

Jeszcze ciekawiej wyglądają preferencje Białorusinów dotyczące kraju do wyjazdów zarobkowych. Najwięcej - ponad 12 procent mówi, że chciałoby pracować w Polsce, 9 procent w Rosji, a ponad 8 procent - w Niemczech.

Jelena Niestierczuk tłumaczy, że w Rosji nadal panuje kryzys i brakuje miejsc pracy. Zaś Polska stara się przyciągnąć specjalistów z pobliskich krajów, stwarzając im dogodne warunki. Dlatego - jak mówi - wielu Białorusinów chciałoby pracować właśnie w naszym kraju.

IAR/dad

Print
Copyright © Polskie Radio S.A O nas Kontakt